Skip link

איך להשקיע נכון בשלושה שלבים פשוטים

Facebook

איך להשקיע נכון בשלושה שלבים פשוטים

בועז אילון – תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ

תחום ההשקעות הוא תחום מורכב שפרמטרים רבים משפיעים על התוצאות שלו. אחת הבעיות בתחום היא שקשה מאוד לחזות בצורה נכונה מה יתרחש בעתיד והפתעות, בעיקר מהסוג הלא נעים, מתרחשות חדשות לבקרים.
למרות הקושי, ניתן לשמור על כמה כללים פשוטים כדי לשמור על החסכונות שלנו וכדי ליצור יחס גבוה בין הסיכוי לסיכון.

הכלל הראשון: לא לשים את כל הביצים בסל אחד

אנחנו לעולם לא בטוחים איזה אפיק השקעה לא יפסיד ואיזה יניב את התשואות הטובות ביותר. אם היינו יודעים, היינו משקיעים את כל כספנו במקום אחד בלבד. הדרך להקטין סיכונים היא פיזור ההשקעה כי חוקי הסטטיסטיקה קובעים שפיזור אינו מקטין את ממוצע הרווח אבל כן מקטין את הסיכון. ככל שנשקיע בנכסים שמתנהגים שונה יותר, כך נקטין את הסיכון.

הכלל השני- לפזר בצורה נכונה

אם למשל נשקיע הכול במניות ונפזר בין ענפים שונים, נקטין אמנם את הסיכון כי לענפים שונים יש לעיתים התנהגות מעט שונה אבל בסך הכול לכל הענפים יש נטייה לעלות או לרדת ביחד וזה מקשה על פיזור הסיכון. לכן יש לאתר השקעות שמתנהגות אחרת ולשלב אותן בתיק. להשקעות כגון איגרות חוב ממשלתיות והשקעות אלטרנטיביות יש חשיבות גדולה מכיוון שהקשר בין התשואות שלהם לשוק המניות ושוק איגרות החוב הקונצרניות הוא נמוך מאוד וזו התכונה שאותה אנו מחפשים להקטנת הסיכון.
השקעות אלטרנטיביות יכולות להיות השקעה בנדל"ן או קרנות נדלן, השקעה בסחורות כגון סחורות חקלאיות, מתכות ואנרגיה וכן באסטרטגיות כגון ניהול חוזים, אסטרטגיות מונחות אירועים, ארביטראג' אגח להמרה ועוד. ניתן להשקיע בהן דרך קרנות גידור, תעודות סל, או קרנות נאמנות התמתחות בתחום.

הכלל השלישי- ניהול סיכונים ופעולה על פי תכנית מוגדרת מראש

כבני אדם אנחנו חושבים שיש לנו יכולת ואינטואיציות למה שצפוי להתרחש ואם אנחנו משוכנעים שמשהו הולך לקרות נחלום על הפוטנציאל ונשכח את הסיכונים ואת הסכום שאנחנו עלולים להפסיד במקרה שנטעה בתחזית. על כן אנחנו צריכים להכניס שיטתיות רבה ככל האפשר בקבלת ההחלטות שלנו, לחשב מראש את הסיכון בכל השקעה ולהימנע מפעולות הנובעות מפחד או תאוות בצע מהם אנחנו סובלים כאשר מתרחשים אירועים חריגים כגון רווח גדול או הפסד גדול. כעקרון צריך לדאוג שלא להפסיד הרבה ובמקביל לא להסתפק ברווח קטן כאשר מרוויחים. דרך זו הכרחית (אך לא תמיד מספיקה) להשגת ביצועים טובים יותר ממדדי ההשוואה כאשר קונים מניות  או כדי ליצור בכלל רווח באסטרטגיות השקעות אלטרנטיביות ששמות לעצמן מטרה להרוויח בכל מצב של השוק.
לסיכום, פזרו את ההשקעה שלכם תוך בחינת האלטרנטיבות. תדאגו להשקיע בנכסים שמתנהגים שונה ככל האפשר. פעלו על פי תכנית מסחר מוגדרת מראש בה תקבעו מה צריך להתרחש כדי שתבצעו קנייה או מכירה של מניה או נכס אחר ויחד עם זאת גם הגדירו מתי תקטעו הפסד אם נגרם כזה או מתי תסגרו את הפוזיציה ברווח אם היא פועלת לטובתכם.

תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל' – 02-6251213כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*