Skip link

האם אתה מוכן למפולת הבאה במניות?

Facebook
האם אתה מוכן למפולת הבאה במניות?

מאת בועז אילון, מחבר הספר "בורסה זה שם המסחר"

רובנו אנשים אופטימיים וכשאנחנו מחליטים להשקיע במניות אנחנו מדמיינים את החופשה שנצא אליה עם הרווחים או איך יראה הרכב החדש שנקנה. בפועל הרווח אינו מובטח, לעיתים נוצרים תיקונים משמעותיים מטה שגורמים לבהלה ומחזוריות שוקי המניות יוצרת כל כמה שנים מפולת שנמשכת כשנתיים ובה המניות יורדות ב-50% או יותר.

כולנו יודעים שקיימות מפולות בשוקי המניות, האם אנחנו קונים כאשר יש מפולת וכאשר המניות כבר ירדו כ-50%? בדרך כלל לא. רוב האנשים משקיעים במניות כאשר הם שומעים סיפורים על רווחים גדולים שעשו אחרים.

בתקופות שבהן המניות יורדות, והמשקיעים מסתכלים בצג המחשב ובכל בוקר מחשבים כמה כסף נמחק להם מהתיק, רובם יתייאשו מהר יותר או פחות וימכרו את המניות. אחד ממנהלי קרן מצליחה מאוד בארצות הברית, שהרוויחה מהשקעות במדד ה-S&P 500 ועשתה זאת בעקביות ולאורך זמן, סיפר בריאיון שלמרות שמדד ה-S&P 500  עלה הרבה ושהקרן השיגה ביצועים מרשימים מעל המדד, בדיקה שלהם הראתה שהקרן הפסידה כסף. ההסבר שלו לכך הוא שאחרי ירידות ניהלה הקרן סכום קטן באופן יחסי שנהנה מרווחים מרשימים, אבל ככל שנמשכו העליות נוספו סכומים משמעותיים שספגו הפסדים כבדים ויצאו בהדרגה כאשר הבורסה ירדה. תרחיש זה חזר על עצמו בכל כמה שנים.

אם כך מה הפתרון?

  1. אפשר להסתכל על המניות כהשקעה לטווח ארוך ולהתעלם מירידות ואפילו ממפולת. רוב אנשי המקצוע נוקטים בגישה זה ומנסים לשכנע את לקוחותיהם להמתין בסבלנות עד לשיפור אבל מי שמקבל את ההחלטות הוא הלקוח וכאמור לרוב זה אינו קורה.
  2. לקבוע מראש כמה אנחנו מוכנים להפסיד או לחילופין מה הרמה של מדד המניות שאם נרד ממנה נחתוך את ההפסד.
  3. נחפש השקעות שיש להם פוטנציאל להרוויח כשהשוק יורד ונשלב אותן בתיק שלנו. פעולה שכזו חשובה מאוד להקטנת הסיכון שכן גם אם נפזר בין מניות וענפים שונים עדיין תהיה להם נטייה לעלות או לרדת ביחד. גם לאיגרות חוב של חברות יש נטייה לרדת כשהמניות מתדרדרות ולעלות כאשר המניות פורחות וגם משקיעים שמבינים שמניות עשויות לרדת מפנימים פחות את העובדה שאיגרות החוב שהם מחזיקים עלולות להפסיד הרבה.

השקעות שיש להם פוטנציאל להרוויח כשהשוק יורד נקראות "השקעות אלטרנטיביות" וטוב יעשה כל משקיע אם יחפש השקעות כאלו כדי להקטין את החשיפה שלו לחד הכיווניות של המניות ואיגרות החוב.

 

השאר את פרטיך ונשלח אליך מאמר שמסביר מהן השקעות אלטרנטיביות.

 

בועז אילון, מחבר הספר "בורסה זה שם המסחר"

תטא 1 השקעות אלטרנטיביות   www.theta1.co.il

לקבלת פרטים: בועז 0545-939394 או במייל boaze@theta1.co.il

 

תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות). הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון,,MBA תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל' – 02-6251213