האם אתה צריך להציע השקעות אלטרנטיביות ללקוחותיך?

Facebook

האם אתה צריך להציע השקעות אלטרנטיביות ללקוחותיך?

נכתב על ידי מארק פ. קוסן ב-06/09/2013.
תורגם על ידי טל אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ
למרות שהשילוב המסורתי של מניות, אג"חים ומזומן יכול לספק לרוב המשקיעים תשואות השקעה משביעות רצון לאורך זמן, מחלקה של השקעות אלטרנטיביות קיימת עבור משקיעים אמידים ומוסדיים. ההשקעות האלטרנטיביות האלה יכולות לספק אמצעי נוסף של גיוון השקעות והקלות מס שאינן זמינות באפיקים המסורתיים. כתוצאה מכך, מתכננים פיננסיים שמבינים זאת ומציעים סוג כזה של השקעות, נמצאים במצב הרבה יותר טוב על קרקע יציבה ויצירת יותר רווחים ללקוחות ולחשבונות שבטיפולם.
מהן השקעות אלטרנטיביות?
מחלקה מיוחדת זו של השקעות שלא ניתן לסווג אותה בתוך מחלקה גדולה יותר, כמו איגרות חוב או מניות ויכולה להיות לא זה ולא זה. מחלקה זו בהשקעות יכולה לספק מטרות השקעה רבות כגון ספקולציות, הימנעות מתשלום מס או הפחתת התנודתיות הכוללת של תיק ההשקעות. השקעות אלטרנטיביות יכולות לכלול כל אחד מהבאים, כמו גם אמצעים רבים מהשקעה מתמחת אחרת, בדרך כלל מותאמים למשקיעים עתירי הון:
– נגזרות פיננסיות, עצמאיות או מנוהלות
– מיזמי נפט וגז
– קרנות גידור
– מקלטי מס
– תכניות מסחריות להשכרת ציוד
ניווט בנושאי הגבלות ורגולציה
מתכננים פיננסיים שהם נציגים רשומים (בארגון RR) מתמודדים עם בעיות שונות במקצת מאלה הרשומים כיועצי השקעות (RIA). מתכננים פיננסיים מוגבלים לבחירת השקעות אלטרנטיביות שהברוקרים שלהם אישרו, בעוד שיועצי השקעות מתמודדים עם מעט מגבלות בעת בחירת ההשקעה אלטרנטיבית. למתכננים פיננסיים עם לקוחות שרוצים השקעות אלטרנטיביות, אך אין להם השקעות כאלה שאושרו על ידי הברוקר, יש רק דבר אחד לעשות- הנציג חייב להגיש את ההשקעה למחלקת הציות של הברוקר לקבלת אישור ולקוות שמחלקת הציות תחליט לאשר את ההשקעה ושהתהליך כולו לא ייקח הרבה זמן והמתכנן הפיננסי לא יפסיד את המכירה.
מתכננים פיננסיים כפופים גם לכללים שנקבעו על ידי הברוקרים שלהם ביחס להשקעות אלטרנטיביות, כמו איזה סוג של לקוח מאפשר השקעה באלטרנטיבות כאלה. להסתדר עם התקנות הפנימיות האלה יכול לעיתים קרובות להיות מאוד קשה, ולרוב הם חייבים לקבל אישור מאחת משתי מחלקות הראש, הנשיא או סגן הנשיא של החברה על מנת לבצע זאת. ברוקרים שלא יכולים לקבל אישור לסחור בהשקעות אלטרנטיביות עבור לקוח מסוים, הם לרוב חסרי יכולת לבצע את העסקה בעקבות זאת.
למרות שליועצי השקעות אין אותן מגבלות כמו למתכננים פיננסיים, הם מחויבים כנאמנים לבחור את ההשקעה הטובה ביותר עבור לקוחותיהם ומחויבים לקחת אחריות בלעדית אם הבחירה שלהם שגויה. אבל המגבלה הלוגיסטית האמתית היחידה שיועצים מתמודדים אתה כשהם בוחרים השקעות אלטרנטיביות היא האם ההשקעה הספציפית בשימוש יכולה להיות מוצעת בפלטפורמה בתשלום. במידה ולא, היועץ חייב גם להיות מורשה למכור ניירות ערך ולהיות שייך לברוקר שמציע את הנייר או למצוא השקעה אלטרנטיבית אחרת.
מגמה אפשרית שיכולה להיווצר מהדילמה הזאת היא שברוקרים יאפשרו למתכננים הפיננסיים שלהם לנהוג כיועצי השקעות בהשקעות אלטרנטיביות בלבד. זה מאפשר לברוקר לשמור על הנציגים שלו תוך סיפוק הצורך של הלקוחות בהשקעות אלטרנטיביות.
הערכת אפשרויות זמינות
מתכננים פיננסיים שיש להם לקוחות שמעוניינים בהשקעות אלטרנטיביות צריכים לשאול לגבי המדיניות של הברוקר שלהם בעניין הזה. מתכננים פיננסיים רבים אולי יאלצו להתמודד עם הבחירה של הסתפקות בהשקעות, אולי פחות מתאימות, אלטרנטיביות אחרות ללקוחות שלהם או מציאת ברוקר חדש שיתאים את עצמו אליהם.
יותר סביר שזו תהיה בעיה עבור ברוקרים שעובדים בחברות ברוקרים גדולות, בגלל שרבים מהברוקרים העצמאיים לעיתים קרובות מספקים מגוון רחב יותר של השקעות אלטרנטיביות לבחירה.
יועצי השקעות חייבים לשקול בעצמם את הרווח והאחריות הפוטנציאליים של הצעת השקעות אלטרנטיביות. למשל, יכול להיות שיש ליועץ מספר לקוחות שיפיקו תועלת מסוג מסוים של השקעות אלטרנטיביות, כמו עניין בפרויקט שמן או גז. שכירות יחידה שנחקרה בזהירות יכולה לספק מקור רווח משמעותי עבור שניהם – היועץ והלקוחות – ועם מידת אחריות סבירה עבור שניהם.
עם זאת, העמלה הפוטנציאלית, או תשלום מחייב אחר, חייבת תמיד להיות שקולה כנגד כל ההשלכות האפשריות שעלולות ליפול על היועץ אם ההשקעה לא תנהג כמצופה. במקרים רבים, סוג כזה של החלטה נוגד ניתוח מתמטי פשוט: יועצים חייבים להפעיל שכל ישר ובדיקת נאותות זהירה בהערכת הסיכונים הגלומים בהשקעה. יועצים חייבים גם לרכוש את כל הרישיונות הנדרשים על מנת לבצע את העסקה, כמו רישיון לביטוח חיים.
סיכום
הצעת השקעות אלטרנטיביות ללקוחות שלך מגיעה עם סדרת סיכונים ותשואות משלהן. יועצי השקעות בפרט צריכים לעשות הערכה זהירה של כל הפקטורים הרלוונטיים לפני כניסה לעסקה מסוג זה. עם זאת, עסקה כזו המבוצעת כהלכה יכולה לספק לקוחות עם מידה של רווח וגיוון שלא ניתן להשיג באפיקי השקעה מסורתיים, כמו גם אפשרות להטבות מס משמעותיות. מתכננים פיננסיים שרק מתחילים לחקור את הנושא הזה צריכים להתייעץ עם הברוקרים שלהם לקבלת מידע נוסף.
קישור למאמר המקורי
תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ (עד 16.06.13 היה שם מנהל הקרן מיטב ניהול קרנות נאמנות (1982) בע"מ), ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל' — 02-6251213


כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*