האם שוק המניות החיובי השנוא ביותר הופך להיות אהוב מדי בצורה מסוכנת?  סיימון מאיירהופר

Facebook

האם שוק המניות החיובי השנוא ביותר הופך להיות אהוב מדי בצורה מסוכנת?  סיימון מאיירהופר

תרגם מאנגלית: סהר דמארי

 

"השווקים השוריים נולדים בפסימיות, גדלים בספקנות, מתבגרים עם אופטימיות ומתים באופוריה"

– סר ג'ון טמפלטון

 

האמת הפשוטה והחלקית הזאת מסבירה מדוע המניות בארה"ב המשיכו לעלות ללא הרף.

התרשים שלהלן מספק חזות קונספטואלית של שלבי הרגש שתוארו על ידי טמפלטון

האופוריה של 2007 הובילה לקריסה ב-2008, בדיוק כמו האופוריה הטכנולוגית בשנות ה-2000 שקדמה לפיצוץ הבועה הטכנולוגית. השאלה עכשיו היא אם יש מספיק התלהבות שמעידה על קריסה נוספת שבדרך?

 

"השוק השורי השנוא ביותר"

מסיבה טובה, שוק הפוסט 2009 כבר תויג כשוק "השנוא ביותר" של כל הזמנים. עד לאחרונה, המשקיעים ראו את רווחי שוק המניות בפסימיות ובספקנות, אפילו בגועל. במשך שנים קיבלתי המון לעג שהצביע על כך שדווקא אותם משקיעים השונאים את השוק, יהיו הדלק שיניע את המניות גבוה יותר.

ב-13 ביולי 2014, פרסמתי הודעה ב  Profit Radar Report עבור כל "המקצוענים" הטוענים להתרסקות קרובה: רוצה להיות הנוריאל רוביני הבא? רוביני נודע כאנליסט שקרא את המשבר הפיננסי ב- 2008.

הנה הודעה לכל מי שמתחרה להיות הרוביני הבא: כשמתבוננים בסיר הוא לא רותח ובועה לא מתפוצצת שכמחכים לכך. שוק המניות עדיין לא מציג את סימני האזהרה הקלאסיים של השיא. יהיה תיקון, אבל שוק השוורים לא ייגמר עד שרוב הפסימיים יהפכו לאופטימיים בעצמם או שהמדיה תפסיק להקשיב לנביאי התרסקות ".

במאמר הדעה הציבורית האחרון שלי מ 7 ביוני 2017 פרסמתי כי  "יש עדיין הרבה דלק שנותר בכדי לתדלק את שוק המניות הזה" –  נתקלתי בלגלוג רב אשר אישר את הציפיות להמשך .

פחות נביאים שטוענים למפולת

מדד ה-S&P זינק עוד 130 נקודות מאז ה 7 ביוני. נביאי ההתרסקות הפכו להיות שקטים יותר (כנראה עסוקים באכילת חצץ ), אבל האם יש מספיק התלהבות כדי להיות מודאגים מקריסה?

התרשים למטה מציג את מדד ה-500 S&P כנגד שישה מדדי רגישות  (CBOE SKEW Index, CBOE Put/Call Ratio, CBOE VIX, NAAIM survey of money managers, II survey of newsletter writers, AAII survey of retail investors)

התרשים מאפשר השוואה בין השיא ב-2007 למצב היום. שלושה מתוך שישה אינדיקטורים קיצוניים יותר היום ממה שהם היו בשנת 2007:

CBOE SKEW – הסקיו היה מועיל בשנים 2010-2012 אבל מאז איבד את התרומה שלו לחיזוי. כתבות קיצוניות מאז 2014 לא שינו כלום.

CBOE VIX – הויקס נמוך היום מאשר לפני התרסקות 2007. עם זאת ויקס נמוך הוא למעשה שורי עבור מניות לפי מחקר מהפכני מ 2014 על הויקס.

NAAIM survey of money managers – מנהלי השקעות דינמיים אופטימיים היום יותר מאשר בשנת 2007.

 

האופטימיות לא הורגת

לאחר הערכת עשרות מדדי סנטימנט נוספים, הייתי מסווג את סנטימנט המשקיעים הנוכחי כאופטימי. אופטימיות לא הורגת שוק שורי, התלהבות כן.

בהתבסס על הפסיכולוגיה של הקהל, שוק השוורים הזה עדיין לא עבר לשלב "ההתלהבות" המסוכן, ולכן סביר להניח שעדיין יש פוטנציאל לרווחים. עובדה זו מתיישבת עם מדד הנזילות האהוב עלי. אינדיקטור זה הציג נכונה את השיאים בשוקים של 1987, 2000 ו -2007, והוא שורי מאז 2009 ועד היום.

סיימון מאיירהופר הוא המייסד של iSPYETF ו מו"ל של Profit Radar Report. הוא הופיע ב CNBC ו FOX חדשות, ופורסם ב וול סטריט ג 'ורנל, Barron's, פורבס, Investors Business Daily ו USA Today.

קישור למאמר המקורי

http://www.marketwatch.com/story/is-the-most-hated-bull-market-in-stocks-becoming-dangerously-over-loved-2017-10-19