Skip link

הדובים כבר כאן

Facebook

הדובים כבר כאן.

יניב גוב-ארי עו"ד

לפני מספר שנים בשלהי חודש מאי טיילתי בנופים הקסומים ומלאי ההוד של הרי הרוקי הקנדים, מעבר לתיאורי הנוף הנמלצים, אחת מתופעות הטבע וההתחדשות המבשרות את בוא האביב היא לחזות מקרוב בהתעוררות הדובים משנת החורף. ניתן לראות בעיקר גורים ליד אימותיהם הידועות במצב רוחן הלוחמני וברעב שהצטבר בהן בחודשי החורף הארוכים.

כבר מספר שנים שאנחנו נמצאים בשוק של שוורים  המסמל את  המגמה המתמשכת של עליות והגעה לשיאים במדדי מניות. הכותרות במדורי הכלכלה מבשרות על כך שמדד המעוף בשיא של כל הזמנים, עבור המשקיע  זה הזמן לתהות האם יש שיא נוסף מעבר לשיא או שהדובים שמסמלים את מגמת הירידות יצוצו מיקיצתם משנת החורף ויכו במשקיעים ללא רחם  במטרה לטרוף את הבורסה הדשנה לאחר שנות רעב ארוכות.

למען ההגינות, לא ניתן לדעת  האם הבורסה לפני שיא נוסף לאחר דשדוש קל או שמא נפילות השווקים בדרך. אחרי הכול אף אחד לא רוצה להיתפס עם המכנסיים למטה וכפי שוורן באפט היטיב לבטא "רק כשהגאות חולפת ניתן לראות  מי שוחה עירום".

אסכולת המשקיעים הרווחת היא לפזר סיכון במצבי אי ודאות  בראיה שלא שמים את כל הביצים בסל אחד, פיזור הסיכון מקטין במידת מה את הסיכוי שהרי אם השוק יעלה הכספים הסולידיים יעלו פחות ואם השווקים ירדו אז אותם כספים מניתים שהושקעו במטרה לנצל את המומנטום החיובי יאבדו מערכם.

משקיעים רבים מחפשים השקעה סולידית שיש בצידה רווח נאה. מי ששואל אותי על השקעה כזו אני מפנה אותו לספריית המדע הבדיוני כי שם אולי יש לו סיכוי למצוא. פעמים רבות השקעה נראית לנו בטוחה כי אנחנו לא מבינים מה הסיכון הגלום בה ולא בגלל שאין כזה.

כאשר מסיטים השקעות מאפיקים שיש בהם פוטנציאל לרווח גבוה כגון מניות, להשקעה סולידית כגון פיקדונות, מקטינים את פוטנציאל הרווח. פיזור וניהול סיכון אמתי נוצרים בעזרת שני כלים עיקריים. הראשון- פיזור ההשקעה בנכסים שאינם מתואמים, כלומר שהתנהגותן שונה ככל האפשר והשני- ניהול סיכון כדי להגיע לירידה אפשרית נמוכה ככל האפשר בערך ההשקעה. תיק השקעות שבנוי בצורה טובה יגדיר בשלב ראשון את רמת הסיכון והחלוקה הראשונים תהיה בין נכסים מסוכנים לסולידיים על פי הצורך. אז נקטין כמה שיותר את הסיכון על ידי חלוקה בין אפיקים. בחלק הסולידי נחלק למשל את ההשקעה בין צמודי מדד והשקעות שקליות ובאפיקים בעלי סיכון נפזר בין מניות בארץ ובחו"ל, בין ענפים שונים, השקעה בסחורות, או בכל השקעה שיש לה פרופיל תשואה שונה כגון נדל"ן והשקעות אלטרנטיביות.

השקעות אלטרנטיביות חשובות לא רק בגלל פרופיל תשואה שונה מזה של המניות ושל השקעות אחרות. בהשקעות אלטרנטיביות רבות קיים ניהול סיכון דינאמי שיוצר ירידת ערך אפשרית נמוכה ביחס לפוטנציאל הרווח.

אדם שעושה דברים – עושה גם שגיאות, אך הוא אינו עושה את השגיאה הגדולה מכולן – אי עשייה

מעולם לא פחדתי להיכשל,   במילים אלו נפרד אחד מגדולי הספורטאים בדורנו מייקל ג'ורדן מהמשחק הפעיל  .

במקום לפחד מאותם דובים ולחשוש מיקיצתם זה הזמן לנצל את הגעתם. אפשר לעשות ולחשוב אחרת, העשייה יכולה להציל את תיק ההשקעות זכרו ! יהיו גם שיחייכו מאוזן לאוזן כאשר הדובים יגיעו והאדום ישלוט בשווקים.

 

תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ (עד 16.06.13 היה שם מנהל הקרן מיטב ניהול קרנות נאמנות (1982) בע"מ), ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.  תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל' – 02-6251213.כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*