Skip link

חיסכון לטווח ארוך – איך להשקיע?

Facebook

חיסכון לטווח ארוך – איך להשקיע?

 

כולנו רוצים לחסוך לעתיד אבל לא לסכן את הכסף וגם שירוויח הרבה. המטרות השונות נוגדות אחת את השנייה כי אם רוצים להשיג רווח גבוה צריך גם להסתכן הרבה. מהו אם כך האיזון הנכון בין כל הרצונות?
התשובה משתנה כמובן בין חוסך לחוסך, ברצון שלו להרוויח הרבה ומכאן גם ביכולת שלו לספוג הפסד, בטווח ההשקעה ובמטרת הכספים אבל כמה נתונים ונקודות למחשבה עשויות לסייע בקבלת ההחלטות.

פיזור

עיקרון חשוב בהשקעות הוא הפיזור. אנחנו יודעים מה קרה בעבר ומהי ההשקעה שהייתה משתלמת ביותר אבל לעולם לא נוכל להיות בטוחים שהיא גם תהיה טובה בעתיד. כדי לא להיות תלויים מדי בהתנהגות השקעה אחת יש לפזר את הסיכון. אפיקי ההשקעה הסחירים בהם ניתן לפזר הם צמודי מדד, ריבית שקלית, מטבע חוץ, מניות, סחורות ואסטרטגיות שמיועדות להרוויח בכל מצב של השוק.

אחזקה במניות

השקעה במניות משתלמת בדרך כלל למי שמסתכל לאורך זמן וגם אינו נבהל בקלות מירידות. מניות הן תנודתיות מאוד ויש שנים שבהם אפשר להרוויח עשרות אחוזים ולעומתן תקופות אחרות ישאירו אותנו עם הפסדים כבדים אבל לאורך זמן, אחזקת מניות הוכחה כמשתלמת כמעט תמיד ועל כן אפיק זה מתאים מאוד להשקעה ארוכת טווח. אם נדע למכור כאשר המניות גבוהות ולקנות כאשר המניות סיימו לרדת נוכל להרוויח אלפי אחוזים אבל מתברר שתזמון של השוק אינו קל לביצוע ורוב המשקיעים שמנסים לבצע אותו מרוויחים פחות או אפילו מפסידים. על כן, אם אינכם סוחרים מקצועיים היודעים לנהל את קבלת ההחלטות בצורה שתזמון השוק יהיה ריווחי, השאירו את המניות כהשקעה ארוכת טווח.

מניות גדולות לעומת מניות קטנות

מניות קטנות הן תנודתיות יותר ובתקופה של עליות חדות הן עולות יותר אבל מה קורה לאורך זמן? הרווח הנוצר בהשקעה במניות גדולות הוא כ-9%-10% לשנה ולעומתן מניות קטנות משיגות רווח ממוצע של 7%-8% בלבד. המשמעות היא שמניות קטנות הן גם מסוכנות יותר וגם מרוויחות פחות לאורך זמן. הסיבה לתשואה העודפת של מניות גדולות מוסברת בניהול המקצועי יותר שלהן ומיתרונות לגודל אם נראה התנהגות דומה לזו שבעבר,בהשקעה במניות גדולות ניתן לצפות לתשואה עודפת.

איגרות חוב

רוב הכספים מושקעים באיגרות חוב ועל כן חשוב להבין כיצד הן פועלות. איגרת חוב היא הלוואה שאנחנו נותנים לחברה או לממשלה תמורת ריבית.

קיימים שני סיכונים עיקריים בהשקעה באיגרות חוב. סיכון עליית התשואה וסיכון אי תשלום.
סיכון עליית התשואה – סיכון זה נובע מכך שאיגרת חוב מקבעת את הרווח עד לפדיון. אם יש שינוי בתשואות שדורשים המשקיעים למשל כתוצאה מעליית הריבית במשק, יכולים השערים של איגרת החוב לרדת כדי לגלם רווחיות גבוהה יותר. סיכון זה הוא לטווח קצר והוא משפיע יותר ככל שהאיגרת ארוכה יותר. אם נמתין בסבלנות, נקבל בפדיון את התשואה המובטחת גם אם בטווח קצר אנחנו עשויים למצוא את עצמנו בהפסד של 20%-30%.

סיכון אי תשלום – נובע מחשש המשקיעים שמי שלקח את ההלוואה לא יוכל להחזיר את החוב. כאשר מצבה של החברה מתדרדר והמשקיעים מאמינים שהחברה לא תוכל לשלם, עשויות איגרות החוב שלה לרדת בעשרות אחוזים. אם תרחיש כזה אכן יקרה, נאבד את כל הכסף שהשקענו.

אסטרטגיות לכל מזג אוויר


אסטרטגיות לכל מזג אוויר
– קרנות השקעה שמיועדות להרוויח בכל מצב של השוק נקראות בעולם  "All weather Funds" או בתרגום לעברית "קרנות לכל מזג אוויר". בין האסטרטגיות השונות המשמשות בהשקעה זו אפשר למצוא את אסטרטגיות הלונג שורט מניות, לונג שורט אג"ח ואסטרטגיות כיווניות בהם מבצע מנהל ההשקעות מסחר במניות, מדדי מניות, מטבעות סחורות ושערי ריבית בשני הכיוונים גם בלונג, כדי להרוויח מעליית מחיר וגם בשורט כדי להרוויח מירידתו.

תוכניות חיסכון

זו השקעה שנחשבת לבטוחה ביותר. ניתן לחסוך בהוראת קבע סכום קבוע בכל חודש כאשר הסכומים שנחסוך יכולים לקבל הצמדה למדד המחירים לצרכן בריבית נמוכה או ללא ריבית. חיסכון זה מתאים למי שיודע שכספו לא יניב רווח אולם הערך הראלי שלו ישמר ללא סיכון.

קופות גמל מסלוליות

קופות הגמל הן מכשיר השקעה מצוין לטווח ארוך. כדי שאנשים יחסכו כספים לגיל הפנסיה, מעודדת מדינת ישראל הפקדה לקופות הגמל בעזרת הטבות מס כך שבהפקדה נשלם פחות מס על ההכנסה שלנו וכך נרוויח כסף. יתרון נוסף הוא פטור ממס על רווחי הון בקרנות ההשתלמות. כידוע, כל רווח על השקעה בבורסה חייב במס של 15%-20% אולם נכון להיום הרווחים המושגים בקרנות השתלמות פטורים ממס. זהו יתרון אדיר שהופך את הפקדת הכספים והשארתם בקרן השתלמות לכדאי יותר.

בנוסף ליתרונות המיסוי ועמלות ניהול נמוכות יותר מאשר בקרנות נאמנות, ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה, להשקעה בקופות גמל יתרון נוסף. אנחנו מתייחסים אליהן כהשקעה ארוכת טווח ולא בודקים אותן לעיתים קרובות. כך נמנע מקבלת החלטות שהן מוטעות למשל מכירות בזמנים של בהלה או קניות כאשר יש זינוקים במניות וכל עם ישראל מרוויח כאשר אנחנו בחוץ.

גם בקופות גמל וגם בקרנות השתלמות קיימות קופות מסלוליות בהן אנחנו יכולים להחליט אם הכסף יושקע בהצמדה למדד, שקלי, מטבע חוץ או מניות או בחלוקה ביניהן על פי בחירה שלנו. בניגוד לקרנות נאמנות בהן עמלת הניהול אחידות לכל המשקיעים, אפשר ורצוי להתווכח על עמלת הניהול בקופות גמל.

קרנות נאמנות

קרנות נאמנות הן מכשיר השקעה נוח ויעיל אבל הן מתאימות יותר להשקעה קצרת טווח. העמלות בהן גבוהות באופן יחסי ורואים את השווי שלהן לעיתים קרובות כך שאנו עלולים לבצע טעויות בקבלת ההחלטות. אולם לקרנות נאמנות יש יתרון על קופות גמל מבחינה זו שאפשר למצוא ביניהן קרנות המיועדות להשיג רווח בכל מצב שוק, זאת לעומת קופות גמל שאין להן מסלול השקעה ספציפי כזה. מלבד אסטרטגיות שהן ל"כל מזג אוויר" ניתן באמצעות קרנות הנאמנות להשקיע בסחורות כולל באנרגיה, מתכות וסחורות חקלאיות.

תעודות סל

תעודות סל- אילו מכשירים שמאפשרים לקבל הצמדה לנכסים שונים בעלות אפסית או נמוכה. הן פחות מתאימות לחיסכון בתשלום קבוע בגלל עמלות הקנייה והמכירה הנגבות בכל רכישה אולם ניתן באמצעותן לקבל הצמדה למדדי מניות שונים, למטבע חוץ, לשקלים, למדד וגם לסחורות.

ריבית דריבית

שיעור הרווח בחסכונות ארוכי טווח הוא חשוב מאוד בגלל הרווחים הנוספים שהתשואה יכולה להשיג. מדובר בהפרשים שעשויים להיות גדולים מאוד לאורך שנים. 1,000 שקלים שיניבו כ-4% למשל באיגרת חוב כלשהיא, יהפכו כעבור 30 שנים ל- 3,243.       לעומתם אותם 1,000 שקלים שיניבו 10% לשנה ישאירו אותנו בתום 30 שנים עם סכום גדול בהרבה של  17,449 ₪.

לסיכום, חשוב מאוד לחסוך לטווח ארוך ולדאוג לתשואה שלו כדי שנוכל להזדקן בכבוד וכדי שתהיה לנו אפשרות לסייע לילדים. הזמן הארון של החיסכון מאפשרת לנו להשיג תשואות נאות בתנאי שנהיה מוכנים לספוג הפסדים לטווח קצר ושנמנע מהטעויות הרגילות שמשקיעים עושים.

 
תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש"מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע"מ מנהלת". לכותבים יש עניין אישי בקרנות נאמנות ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.

אני, בועז אילון בעל רישיון מספר 4786 מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על יתרונות והחסרונות שבהשקעות המתוארות. בעברי הייתי סוחר(מבצע) בבורסה לניירות ערך, יועץ השקעות ויועץ מרחבי בבנק. ובעשר השנים האחרונות הנני מנכ"ל של תטא ומנהל התיקים הראשי שלה.