כך תוכלו להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות, ללא קרנות גידור

Facebook

כך תוכלו להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות, ללא קרנות גידור

 

השקעות אלטרנטיביות הן השקעות שפרופיל התשואה שלהן שונה משל השקעות מסורתיות במניות ואיגרות חוב. להשקעות אלו יש חשיבות רבה לפיזור סיכונים ולהקטנת התנודתיות של תיקי השקעות, לעיתים גם עם שיפור בתוחלת התשואה לאורך זמן.

הבעיה העיקרית היא שהשקעות אלטרנטיביות התפתחו והן מבוצעות בקרנות גידור שיש להן חסרונות רבים וביניהם:

א. הן אינן נגישות לקהל הרחב. קרן גידור היא שותפות בין משקיעים כבדים ומינימום ההשקעה עומד על כחצי מיליון דולר. מבנה זה מאפשר לגופים מוסדיים גדולים לפזר נכון את ההשקעות שלהן אבל מקשה על המשקיעים הפרטיים לדאוג להשקעותיהם בצורה אופטימלית.

ב. אין פיקוח על קרנות גידור והן עשויות ליטול סיכונים משמעותיים.

ג. מנהל הקרן גובה עמלת הצלחה בגובה של 20% זאת בנוסף לעמלת כיסוי הוצאות של כ-1.5%-2% לשנה

ד. בדרך כלל ניתן לצאת מהשקעה בקרן גידור אחת לשלושה חודשים ובהודעה מראש כך שהן אינן נזילות כמו קרנות נאמנות, תעודות סל או מכשירי השקעה אחרים.

 

היום יותר ויותר קרנות נאמנות מאמצות אסטרטגיות השקעה של השקעות אלטרנטיביות. קרנות אלה עושות את זה קל מאי פעם לגרום להחלקה של תשואת הפרוטפוליו עם השקעות ששוחות נגד הזרם ושיכולות להרוויח גם כאשר שוק המניות יורד ותשואות איגרות החוב עולות.

קרנות נאמנות אלטרנטיביות הן זולות יותר למשקיעים מאשר קרנות גידור, הן שקופות יותר לגבי האחזקות שלהן, ואתם יכולים למכור אותם על בסיס יומי.

הם גם יכולים להוסיף ערך לתיק ההשקעות. מחלקת המחקר של חברת ההשקעות "רוברט וו ביירד", חישבה ומצאה כי במשך 20 השנים, עד לסוף ספטמבר 2013, תיק סטנדרטי עם 60% מניות במדד  S&P500 ו- 40% במדד ברקליס בונד ארה"ב המצרפי הניב 7.9% בחישוב שנתי. אבל תיק עם 50% במניות, 30% באג"ח ו -20% במדדים שכללו קרנות גידור ואסטרטגיות אלטרנטיביות אחרות הניבו 8.2% בחישוב שנתי, עם פחות עליות וירידות.

משקיעים עדיין הלומי קרב מהקטסטרופה של שוק המניות בשנים 2007-2009 והחרדה מלספוג הפסדים עתידיים במניות וגם באג"ח נלקחת בחשבון. על פי הדיווח של חברת מורנינגסטאר, החל מסוף 2007 ועד סוף שנת 2013, נכסים בקרנות נאמנות אלטרנטיביות ותעודות סל אלטרנטיביות שולשו הגיעו ליותר מ-184 ביליון דולרים.

צריך לזכור כי הוספת אלטרנטיבות לתיק היא לא נטולת סיכונים. תחילה, קרנות אלטרנטיביות רבות הן צעירות יחסית, כלומר אין להם הרבה רקורד להציג. זאת ועוד, התוצאות שלהם יכולות להראות עלובות כאשר שוק המניות בשוונג. במהלך חמש השנים האחרונות, הקרן האלטרנטיבית הממוצעת השיגה תשואה של רק 2.9% בחישוב שנתי, בהשוואה ל -18.8% ב-500 S & P (תשואה עד ה-30 ביוני 2014). בנוסף, העמלות גבוהות, יחס ההוצאה השנתי הממוצע לקרנות נאמנות אלטרנטיביות הוא 1.9% הרבה מעל 1.2% עמלה שנתית הממוצעת למגוון קרנות מניות מקומיות וקרנות נאמנות, למרות שהן זולות יותר מאשר קרנות גידור, שיכולות לגבות עד 2% בשנה בנוסף לעמלת הצלחה של כ-20%.

אם לשפוט על פי התשואות היציבות שלה, לא הייתם מנחשים שמרגר פאנד (סימבולMERFX) מחזיקה מניות. אבל הקרן בת ה-25 שנה עושה בדיוק את זה. מרגר, חברה ב-Kiplinger 25, משקיעה במניות שכבר נמצאות במהלך השתלטות וכבר הודיעו על יעדי מיזוג בתקווה ללכוד את החלק האחרון של הצפת הערך לפני שהעסקה הופכת לסופית. לאחרונה, התשואה של הקרן החווירה ליד התשואות הלוהטות של שוק המניות בארה"ב. מרגר הרוויחה רק 3.8% בחישוב שנתי. בחמש השנים האחרונות היא נגררת אחרי ה-500S & P בהפרש עצום. אבל במהלך ירידות משמעותיות הקרן הצטיינה. היא איבדה רק 2.3% בשנת 2008, כאשר מדד ה- S & P צנח ב-37%. הקרן הייתה בכ-75% פחות תנודתית משוק המניות הכללי בעשר השנים האחרונות.

"הביצועים של הקרן עשויים להשתפר אם הריבית תעלה. אסטרטגית המרגר-ארביטראז' שבוצעה היטב בדרך כלל מרוויחה 3-5 אחוז לשנה יותר מתשואת איגרות החוב הממשלתיות הקצרות" (כיום על 0%), אומר מנהל-שותף במרגר מייק שאנון. "שיעורים גבוהים יותר של הריבית לטווח קצר, שיכולים להתרחש בשנה הבאה, צריכים להוביל לתשואות גבוהות יותר למשקיעי מרגר". הקרן גובה עמלה סבירה של 1.26% בשנה.לקרן זו אמנם מתאם נמוך אבל תשואתה נמוכה מדי לטעמי.

merfx

קרן ואסאץ' לונג/שורט (סימבול FMLSX) לוקחת יותר סיכונים. הקרן מתחילה בדרך כלל עם עמדת לונג של 80% (בהנחה שהמניות יעלו בערכן) ו-20% בשורט ומשם היא מבצעת התאמות. על פי הדיווח האחרון, הקרן הייתה 83% בלונג ו-10% בשורט, כלומר החשיפה למניות בפועל הייתה למעשה 73%. לונג/שורט לא לוקחת את כל הרווחים של שוק השורי, אבל היא גם צפויה להפסיד פחות בנפילה. בשנת 2008, הקרן ירדה 20.9%. יחס ההוצאה השנתית של הקרן הוא 1.28%.

מיכאל שיניק וראלף שיבה הובילו את ההגה מאז ההשקה של לונג/שורט ב-2003. מניות אנרגיה, פיננסים ומניות טכנולוגיה הרכיבו לאחרונה את האחזקות הגדולות ביותר בצד של הלונג בתיק ההשקעות. באותו זמן, המנהלים מכרו בשורט מניות צמיחה שהיו במחיר גבוה ובניהן פייסבוק וחברת המתמחה בקפה בשם קורינג גרין מאונטן.

בהשקעה במניות קיימים שלושה סיכונים. סיכון השוק הנובע מתנודת המדד הכללי, סיכון ענפי הנובע מהנהגות שונה של ענפים שונים ביחס לשוק ולבסוף הסיכון הספציפי של המניה הכרוך בניהול שלה, הסיכונים והפוטנציאל הספציפיים של החברה. אסטרטגיית שוק ניטראלי המתוארת כאן מנטרלת באופן חלקי את סיכון השוק אבל לא את הסיכון הענפי או הסיכון הספציפי, מהם היא מנסה להרוויח. קרן לונג/שורט מנסה לספק תשואות כמו של מניות, עם פחות טלטלות אבל לקרן זו העדפה נמוכה מבחינת פיזור הסיכון שכן מקדם המתאם שלה למניות גבוה מאוד.

fmlsx

קרנות מניות אינן היחידים שמשתמשים באסטרטגיות חלופיות. קרנות אג"ח, כולל הקרןמטרופוליטן הבונד המערבי המאולץ (סימבול MWCRXנכנסו גם הם למשחק. שלושת המנהלים של הבונד המאולץ, חבר ב- Kiplinger 25, לא משווים את עצמם למדד ייחוס ספציפי, במקום זאת הם מעדיפים להסתכל על מה שהם מאמינים שהן ההזדמנויות הטובות ביותר ביקום ההכנסה קבועה. היום זה כולל השקעות במשכנתאות מסחריות ומשכנתאות למגורים שאינם מגובות על ידי משרדי ממשלה. מנהלים אלו יכולים גם להגן מפני עלייה בתשואות (מחירי איגרות חוב ושעריהם נעים בכיוונים מנוגדים). בזמן האחרון, הם כבר עושים זאת על ידי מכירת חוזים עתידיים על אג"חים קצרים של האוצר.

האסטרטגיה עבדה. בשנה שעברה, כאשר המדד האמריקאי צבר נפילה של 2% בגלל החששות שהפדרל ריזרב יפחית את מדיניות הזרמת הכסף קל, הבונד המאולץ צברה תשואה חיובית של 2.9%.הקרן היא רק בת שלוש שנים, אבל יש למנהליה ניסיון של עשרות שנים. עמלת הניהול השנתית היא 0.99%, גבוה יותר ממה שהיינו רוצים, אבל בהחלט שווה את המחיר עבור פוטנציאל ההגנה נוסף. זוהי קרן נהדרת עם תוצאה טובה, תנודתיות נמוכה ומתאם נמוך עם שוקי המניות ואיגרות החוב.

mwcrx

אם אתם רוצים קרן מניות שתעבור יותר באופן עצמאי בשוק הרחב, תבדוק את TFSמקרט נטורל (סימבול TFSMX). הקרן בת העשור נסגרה למשקיעים חדשים בשנת 2009 אך היא נפתחה מחדש בתחילת השנה. TFS,  משקיעה בעיקר במניות של חברות קטנות ובינוניות, שומרת על חשיפה ניטרלית לשוק, בדרך כלל על ידי החזקת יחס שווה של פוזיציות לונג ושורט. בבחירת מניות, ששת המנהלים משתמשים במחשבים המבצעים חיפוש לנתונים כגון הערכות שווי, הפתעות בהשגת רווחים ופעילות רכישות חוזרות מניות על ידי החברה. בין פוזיציות הלונג של TFS בדיווח האחרון הייתה פיוניר שירותי אנרגיה, שחרגה באופן קבוע מתחזיות הרווח הרבעוני בשנה האחרונה. הקרן מכרה בשורט את גלנה ביופרמה, שהציגה תוצאות לא עקביות.

TFS היא דוגמא קלאסית של קרן אלטרנטיבית שרוקדת לצלילים עצמאיים. בשנה שעברה, היא הניבה רק 1.4% ופיגרה אחרי ה-500 S & P ב-31 אחוז. אבל בשנת 2008, היא איבדה רק 7.3%. העמלות הן 1.81%, בדומה לממוצע בקטגוריה.

קרן זו היא הקרן המועדפת עלי והמומלצת ביותר מבין הקרנות המסוקרות כאן. המתאם שלה למניות נמוך, שיעור הירידה המרבי נמוך והתשואה גבוהה מאוד באופן יחסי.

mwcrx

חמש אסטרטגיות פופולריות של השקעות אלטרנטיביות

לונג/שורט מניות – ניסיונות להרוויח תשואות חיוביות ללא קשר לעלייה או ירידה של השוק על ידי קניית מניות (בהנחה שערכם היחסי יעלה) ומכירת מניות בחסר (פוזיציות שורטות).

שוק ניטראלי – בדומה לאסטרטגיה לונג/שורט מניות, אך מחזיקה יחס שווה של פוזיציות לונג ושורט כדי למזער את ההשפעה של התנהגות השוק הכללית.

ניהול חוזים עתידיים – משתמש בחוזים עתידיים (חוזה עתידי הוא הסכם לרכישה או מכירת נכס במחיר קבוע בעתיד) כדרך להרוויח ממגמות במניות, אג"ח, סחורות ומטבעות.

ארביטרג אגח להמרה – באסטרטגיה זו קונים איגרות חוב להמרה ובמקביל מוכרים בשורט את המניות של אותה חברה כדי שלא להיות חשופים לתנודות המניה. הבסיס לרווח הוא שאיגרות החוב משלמות קופונים ככל שעובר זמן.

ארביטראז מיזוג – בה קונים מניות הנמצאות בתהליך השתלטות לאחר ההודעה על העסקה, בתקווה להרוויח כמה דולרים נוספים (או סנטים) בהשלמת העסקה.

 

ניתן לקנות את הקרנות הללו דרך בנקים בחו"ל למי שיש חשבון שם. לפני ביצוע פעולה כלשהיא כדאי לבדוק מהם עמלות הקנייה והמכירה שגובה הבנק ואם יש עמלות אחרות.

 

 תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל' – 02-6251213כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*