מדד היקף המסחר OBV – ניתוח טכני

Facebook

מדד היקף המסחר OBV – ניתוח טכני

מדד היקף המסחר On Balance Volume פותח על ידי ג'וזף גרנביל. OBV מייצג את הקשר בין היקף המסחר של הנכס ושינויים במחירו.

העיקרון עליו מתבסס הממד הוא כי גידול חד בהיקף המסחר מאותת  על כניסת משקיעים מקצועיים לשוק, כיוון שרק כסף גדול יכול להגדיל באופן משמעותי ובתקופה קצרה את ההיקף. הצטרפות של הציבור הרחב באה לידי ביטוי בעלייה איטית ומתונה של המדד.  כסף חכם, בדרך כלל, מתחיל להיכנס לשוק כאשר רוב המשקיעים עדיין מפוחדים עד מוות מכניסה לשוק, ויוצא מהשוק כאשר הציבור הרחב מתרחץ בגלי שימחה, אושר ואופטימיות.  מדד OBV  למעשה מצליח לזהות את השינוי בכיוון הרוחות בבורסה עוד בשלבים המוקדמים ובכך מקדים את השוק.

נוסחת מדד OBV מאוד פשוטה וקלה להבנה. אם מחיר הסגירה של הבר הנוכחי גבוה ממחיר הסגירה של הבר הקודם אז הערך של היקף המסחר הנוכחי מתווסף לערך הקודם של OBV. במקרה הפוך, כאשר מחיר הסגירה הנוכחי נמוך יותר ממחירו הקודם מחסירים את היקף המסחר הנוכחי מערך המדד OBV.  כך, בעצם, נקבע קשר בין שינויים במחיר ושינויים בהיקף המסחר של הנכס.

נוסחת החישוב

 

אם מחיר הסגירה הנוכחי גבוה ממחיר הסגירה הקודם:
OBV (i) = OBV (i – 1) + VOLUME (i)

אם מחיר הסגירה הנוכחי נמוך ממחיר הסגירה הקודם:

OBV (i) = OBV (i – 1) – VOLUME (i)

אם מחיר הסגירה הנוכחי שווה למחיר הסגירה הקודם:
OBV (i) = OBV (i – 1)

כאשר:
OBV (i) – ערך של המדד OBV בתקופה הנוכחית
OBV (i – 1) – ערך של המדד OBV בתקופה הקודמת
VOLUME (i) – היקף המסחר של הבר הנוכחי

שימוש במדד OBV

 

מדד OBV בדרך כלל נמצא בכל תוכנה לניתוח טכני. הוא נוח וקל לשימוש. הוא נפתח בחלון נפרד מתחת לגרף. בחלק מהתוכנות יש על גרף של OBV גם את הממוצע הפשוט שלו.

obv_1

ברוב התוכנות לניתוח טכני תמצאו מדד OBV. ההגדרה היחידה הנדרשת היא מספר התקופות לחישוב הממוצע הפשוט של המדד. ככל שמספר התקופות גדול יותר, כך קו הממוצע חלק יותר ומתייחס לכיוון הראשי בשוק.

מדד OBV מצביע על מגמת עלייה כאשר כל שיא ושפל חדשים גבוהים מהקודמים. מגמת ירידה באה לידי הביטוי בשיאים ושפלים יורדים. קו המדד האופקי מצביע על דשדוש והעדר כיוון ברור.

בדרך כלל, לאחר מהלך בשוק מגיעה תקופת רגיעה שבאה לידי ביטוי בדשדוש. ברוב המקרים כאשר תקופת הדשדוש הייתה קצרה יחסית המגמה הנוכחית תימשך והשוק יזוז באותו כיוון שהיה קודם.  ככל שתקופת הדשדוש ארוכה יותר גובר הסיכוי להיפוך המגמה.

במקרה של היפוך המגמה מדד OBV פורץ את רצועת הדשדוש שלו בכיוון ההפוך למגמה הקודמת. זהו איתות לכניסה לפוזיציה חדשה. פותחים לונגים לאחר פריצה למעלה ושורטים לאחר פריצה למטה.

obv

בגרף: שוק המעוף.   שיאים ושפלים של OBV יורדים במגמת ירידה ב-2008, ירידה נעצרת והופכת לדשדוש ממושך מנובמבר 2008 עד למרץ 2009.  לאחר הדשדוש מתפתחת מגמת עלייה. שימו לב, מדד OBV התחיל לבנות מבנה עולה, כלומר שיאים ושפלים עולים, עוד לפני שהיה ניתן לזהות את העליות בגרף המחיר.  רואים את זה טוב יותר דווקא באמצעות שיפוע העולה של הממוצע הפשוט של מדד OBV כבר מתחילת 2009.

איתות מעניין נוסף נוצר כאשר מחיר הנכס עדיין ממשיך לעלות, אך OBV לא מצליח ליצור שיאים ושפלים גבוהים יותר (או שהמחיר עדיין יורד אך OBV לא מצליח לרדת עוד). לתופעה זו קוראים "חוסר הוכחה". בדרך כלל נפגוש את "חוסר ההוכחה"  בשיאים (שפלים) של השוק. כדאי לא להתעלם מהאיתות ולהדק את הסטופים או להקטין את גודל הפוזיציה בתגובה.

לסיכום

ניתן להכניס את מדד OBV כמדד עזר לאסטרטגיה. אם הוא לא היה קיים, היה צריך להמציא אותו מסיבה מאוד פשוטה – קיום הקשר בין התנהגות המחיר והיקף המסחר מאוד הגיוני ולא כדאי להתעלם ממנו. אני ממליצה להיעזר גם בממוצע הפשוט של OBV כדי לסנן את הרעשים ולראות טוב יותר את הכיוון הראשי.

 

נכתב על ידי מרגריטה טל, בית השקעות תטא 1

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש"מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע"מ מנהלת". הכותבים ו/או לקוחותיהם עשויים להחזיק בנכסים הנ"ל ועשוי להיות להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבדכתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*