מדד זיגזג – ZIG ZAG – ניתוח טכני

Facebook

מדד זיגזג – ZIG ZAG – ניתוח טכני

 

מדד זיגזג מיועד בעיקר לסנן את הרעשים הקיימים על גרף המחיר שרק מעצבנים את הסוחרים ולהראות למנתח את התנועות המהותיות ביותר.  במובן הזה גרף זיגזג דומה לגרפים מסוג Kagi Charts,  Points & Figures, Renko Charts.

כפי ששמו של המדד נשמע, כך הוא גם נראה – סדרת קווים ישרים המחברים בין שפלים ושיאים מהותיים על גרף המחיר אשר יחד יוצרים קו אחד מזוגזג העובר לאורך כל הגרף. היווצרות של קטע חדש של הזיגזג נקבע לפי השיעור המינימאלי של שינוי המחיר שהוגדר מראש על ידי המנתח. כלומר, כדי שקטע חדש של זיגזג ייווצר על הגרף המחיר צריך להשתנות ב"אחוז סינון" מסוים ניתוח מעמיק יותר של ממד זה ניתן ללמוד בקורס סקר סיכונים. ככל שאחוז הסינון  הנדרש קטן יותר, כך הזיגזג הופך לעצבני יותר ומתייחס גם לתנועות שפחות מהותיות.  כך, למשל, במקרה  שאחוז הסינון שווה ל-25% כל תנועות המחיר שקטנות יותר מ-25% יסוננו.

zigzag

מדד זיגזג בתוכנה לניתוח טכני biztrade. שימו לב, הפרמטר היחיד להגדרה PER זה בעצם אחוז הסינון. ברירת המחדל 10%.

 

כדי להסביר איך מתנהג מדד הזיגזג נתייחס דוגמא הבאה: נניח שאחוז הסינון במדד זיגזג מוגדר כ-10%. נניח גם שהמחיר עלה במהלך תקופה מסוימת ויחד איתו עלה גם קו הזיגזג. לאחר שהמחיר הגיע ל-200 הוא ירד עד ל-190. קו הזיגזג לא מגיב לירידה כי שיעורה פחות מ-10%. כאשר המחיר ימשיך לעלות, קו הזיגזג גם יעלה. רק שינוי מהותי במחיר כלפי מטה יכול לגרום לזיגזג לרדת. כך, אם המחיר יעלה עד 240 ואז ירד ל-210 זהו שינוי שגדול מ-10% ולכן זיגזג יתחיל לרדת עד שלא יפגוש שינוי מהותי חדש כלפי מעלה.

zigzag1

בגרף: שוק המעוף. 10% סינון הפכו את הירידה של 2008 ועלייה של 2009 לקווים ישרים.

חשוב להבין שהקטע האחרון של הזיגזג יכול להשתנות כל עוד יש שינויים בנתונים.  זיגזג הוא המדד שבו שינויים במחיר הנוכחי גורמים לשינוי של הערך הקודם שלו. תכונה זו מאפשרת לערוך את גרף הזיגזג בהתאם למידע החדש והופך אותו לכלי נוח לניתוח נתונים היסטוריים. אך זה גם הופך אותו ללא שימושי לחיזוי שוק. כלומר, אין לצפות מזיגזג לאיתותי כניסה ויציאה מדויקים. כדאי להשתמש בו ככלי עזר לזיהוי תנועות מהותיות ולזיהוי המגמה הראשית.

נכתב על ידי מרגריטה טל, בית השקעות תטא 1

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש"מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע"מ מנהלת". הכותבים ו/או לקוחותיהם עשויים להחזיק בנכסים הנ"ל ועשוי להיות להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבדכתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*