מוצרים פיננסים

Facebook

מוצרים פיננסים

 

מוצרים פיננסים זוהי הגדרה כוללת למספר מכשירים, שמהם ניתן להרכיב תיק השקעות. אחד מהמוצרים הפיננסים הקרוי תעודת סל.
תעודת סל היא נייר ערך, הנסחר בבורסה ומטרתה לעקוב אחר נכס כלשהו.

הנכס יכול להיות מדד מניות, מדד אג"ח, סחורה ומטבעות בארץ ובחו"ל. התעודה מקנה למשקיעים את היכולת לקנות או למכור נכס בסיס המורכב מקבוצה של ניירות ערך, דרך נייר ערך אחד.
רכישה של תעודת סל העוקבת אחר מדד תל אביב 25 דומה בעצם לרכישה של 25 מניות המעוף על פי המשקל היחסי שלהן במדד.

תעודת סל היא מוצר פיננסי פשוט וזול באופן יחסי אולם טמונות בחובו גם חסרונות.
ראשית, כשאנו קונים תעודת סל אנחנו בעצם תלויים בכיוון של הנכס שאותו קנינו. שנית, אין אפשרות "להכות" את המדד (כלומר להשיג תשואה עודפת על הנכס הפיננסי),מכיוון שבתעודת סל אנו קונים את כל 25 המניות מהמדד לעומת קנייה של חלק מהמניות ממדד 25 שעשויה להניב לנו רווח עודף על פני תעודת סל. שלישית, תעודת הסל גורמת לנו להשקיע בכלל המניות המרכיבות את המדד כולל גם המניות הטובות פחות או גרועות להשקעה. נתן כדוגמא את מניית אפריקה שירדה בשיעורים ניכרים במשך תקופה ארוכה, מי שקנה את מדד המעוף קנה בתוכו גם את אפריקה.

כדי לקבל תוצאה דומה לתעודת הסל על מדד ת"א 25 ניתן לקנות חוזה עתידי על ידי קנייה של אופציית call  וכתיבה של אופציית put  במחיר מימוש זהה.
קנייה של חוזה עתידי תיתן לנו בדיוק את אותו אפקט של רווח/הפסד בדיוק כמו הקנייה של תעודת סל אך ללא עמלות הניהול הגלומות בתעודה.

נכתב על ידי איתי מלול, מחלקת קשרי יועצים

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש"מיטב ניהול קרנות נאמנות (19988) בע"מ מנהלת". הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל, יש להם בהם עניין אישי ועל כן קיים ניגוד עניינים במישרין. הכתוב אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.

 כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*