Skip link

ניתוח טכני למניית Vale

Facebook

ניתוח טכני למניית Vale

מחיר אחרון: 11.11$

 

רקע כללי על החברה:

Vale S.A יחד עם החברות הבנות שלה, עוסקת במחקר, ייצור, ומכירה של עפרות ברזל וכדוריות, ניקל, דשן, נחושת, פחם, מנגן, ferroalloys, קובלט, מתכות כפלטינה ומתכות יקרות בברזיל וברחבי העולם.

מגזר חומרים בתפזורת מייצר תמציות עפרות ברזל. מגזר זה עוסק גם בייצור וההפקה מנגן, ferroalloys, מוצרי ושירותי ברזל אחרים, ייצור פחם, מסילות רכבת , נמלים, ושירותי לוגיסטיקה.

מגזר מתכות הבסיס של החברה מייצר תמציות מינרלים אל ברזליות, כולל ניקל ונחושת.

מגזר הדשנים שלה מספק קבוצה של חומרים מזינים, כגון אשלג, פוספטים, וחנקן. כמו כן, החברה משקיעה ביצירת אנרגיה באמצעות מפעלים ומרכזים הידרואלקטריים, בנוסף לייצור הפלדה.

Vale  היא המובילה הראשית בתחום הייצור של עפרות ברזל והמפיקה השנייה בגודלה של ניקל    עם שווי שוק של מעל 51 מיליארד דולר נכון ל-14 בפברואר 2017.

החברה הייתה ידועה בעבר בשם Vale do Rio Doce Companhia ושינתה את שמה ל Vale S.A. במאי 2009. Vale S.A. נוסדה בשנת 1942 ומשרדיה הראשיים בריו דה ז'נרו, ברזיל.

 

ניתוח טכני:

להלן גרף המניה בין השנים 2002-2017

Vale  ידעה זמנים טובים יותר בעבר ועל זאת מעיד הגרף שלפנינו.

צניחה תלולה במחיר המניה במשבר הסאב פריים השילה כ- 80% מהשווי בתוך כ- 9 חודשים, העליות שהגיעו לאחר מכן החזירו את המחיר קרוב לשיא תוך שנתיים. בתקופה הקשה שהגיע אחרי, ירדו באופן מתמשך מחירי הסחורות בעולם ופגעו בה ובחברות רבות אחרות אשר מתבססות בצורה ישירה על חומרי גלם.

מאז המחיר המשיך לרדת ובתחילת  2016 נקבע שפל במחיר של 2.12 דולר למניה.

 

להלן גרף המניה ל 5 השנים האחרונות

ניתן להבחין במגמת איסוף של המנייה בין השנים 2015 ל 2017 עם העלייה במחזורי המסחר, כאשר המחיר המשיך לרדת לשפל הקונים אספו את המניה בעקבות המחיר הנמוך וציפייתם של המשקיעים לשינוי מגמה. מהלך זה יצר מבנה היפוך בצורת V אשר יכול להוביל להמשך עליות עם הפריצה של ההתנגדות ברמת 11.1 דולר. רמת ה-11.1 היא רמה קריטית שכן ב-2013 ו-2014 היא שמשה תמיכה ולאחר שנשברה מטה, הפכה להתנגדות.

האפשרויות במניה:

אפשרות א': רמת ה-11.1 דולר עלולה להיפרץ ממש בימי אלו, אם המחיר יישאר מעל תיווצר הזדמנות קנייה, במקרה זה אפשר להמתין להתייצבות המחיר במשך כמה ימים מעל הרמה הקריטית ולרכוש.

חיתוך הפסד צריך להיעשות אם המחיר ירד בחזרה מתחת ל-11.1 דולר כאשר יעד הרווח הוא 14 דולר בתוך כשישה חדשים המהווה רווח של 25%.

אפשרת ב': הקרבה לקו המגמה העליון מזמינה תיקון לכוון רמת ה-10$. אם יהיה תיקון כזה, נהיה קרובים לקו המגמה התחתון. במצב שכזה, קשה לקבוע נקודת חיתוך הפסד ויש להתבונן בהתנהגות הגרף כדי לקבוע נקודה כזו.

גם אם נפספס קנייה בירידה, הפעם הבאה שיחזור לעלות ויפרוץ את רמת ה-11.1$ תהיה בטוחה יותר לרכישה. במקרה זה, יעד המחיר והזמן  זהים לטרייד הראשון.

בהצלחה!

 

 

תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות). הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.   כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 11937). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. סהר דמארי, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל' — 02-6251213