ניתוח טכני – מדד הכוח היחסי (Relative Strength Index)

Facebook

ניתוח טכני – מדד הכוח היחסי Relative Strength Index – RSI

 

מדד הכוח היחסי (Relative Strength Index) –  עוד מדד נוסף מבית היוצר של J. WELLES WILDER. לראשונה נוסחת האינדיקטור  RSI תוארה ב-1978 בספרו  "קונספציות חדשות של מערכות מסחר טכניות"  (New Concepts in Technical Trading Systems).  ומאז RSI הפך לפופולרי מאוד ומופיע בכל תוכנה לניתוח טכני המכבדת את עצמה ובכל ספר למסחר.

מדד RSI מחשב יחס בין גודל העליות לבין גודל הירידות בתקופת זמן מסוימת ומציג את התוצאות בצורת המתנד עם סקאלה מ-0  עד 100.

נוסחת חישוב:
01

כאשר:
Ut – ממוצע של הערכים העליונים עבור n תקופות
Dt – ממוצע של הערכים התחתונים עבור n תקופות
UPt – הפרש מחירים מסגירה לסגירה במגמת העלייה
DPt –  הפרש מחירים מסגירה לסגירה במגמת הירידה
n  –  מספר התקופות בחישוב

הגדרות בתוכנת MetaTrader
RSI

תקופת הזמן: מקובל לעבוד עם 14. ככל שתקופת זמן גבוהה יותר, כך רגישות  המתנד יורדת.

ניתן לקבוע רמות קריטיות. בדך כלל עובדים עם 30%, 70% ו-50%

RSI  מיועד למדידת עוצמת התנועה והוא נחשב כמתנד לא-כיווני. העיקרון שבבסיסו הוא שהתנועה בשוק לא יכולה להימשך ללא סוף  ומתישהו  היא תעצור ותתהפך. RSI חוזה את ההיפוך המתקרב ומאותת על סבירות גבוהה לסיום התנועה הנוכחית עוד בזמן שכל האינדיקטורים הכיווניים לא מרגישים כלום וממשיכים להצביע על המשך בטוח של המגמה. לכן, מתנד זה מהווה  בעצם מדד שמקדים את השוק.

גרף המתנד בתוכנות לניתוח טכני נמצא בחלון הנפרד מתחת לחלון גרף המחירים.   כפי שכבר נאמר, ערכי המתנד נמצאים בין 0 ל-100%  על גרף המתנד מסומנות, בדרך כלל, 3 רמות חשובות – 50%, 30% ו-70%.  הערכים מתחת ל-30% מהווים אזור מכירת יתר  והערכים מעל ל-70% אזור קניית יתר.

בתחילת ההתפתחות של מגמת העלייה, קו המתנד חוצה את הרמה 50 מלמטה ללמעלה. ככל שעוצמת המגמה תגדל, כך RSI יטפס גבוה יותר.  במגמות חזקות במיוחד, קו המתנד יחצה את רמת ה-70. לפי עקרון ה-RSI, כשהמתנד נמצא מעל רמה של 70%, כלומר באזור קניית יתר, המחיר בשוק גבוה יחסית וגובר הסיכוי לסיום מגמת העלייה  וההיפוך. המשמעות של הדבר היא שבתקופה הנמדדת הקניות גוברות על המכירות באופן משמעותי וכיוון שמצב כזה לא יכול להימשך לאורך זמן יש לצפות לגל מכירות בתקופה הקרובה. במילים אחרות, בשיא המגמה,  כשעוד אין אף ענן בשמיים, מתנד RSI מזהיר אותנו על אופטימיות יתרה שקיימת  היום בשוק ועלולה להפוך מחר לפאניקה ולמפולת.

במגמת הירידה תמונה הפוכה. קו המתנד RSI חוצה את הרמה 50 מלמעלה ללמטה. עם התחזקות המגמה קו המתנד יורד מתחת ל-30% ומגיע לאזור מכירת יתר שבו מכירות גוברות על קניות. זהו סימן הזהרה לדובים שבין הסוחרים – השוק כנראה מתקרב לתחתית.

rsi

חשוב להבין, שהימצאות של המחיר באזור קניית או מכירת יתר לא מאותתת עדיין על סיום המגמה. ההפך הוא הנכון, עוצמת המגמה באזורים אלה גבוהה מאוד. RSI רק מזהיר שהמגמה לא יכולה להימשך הרבה זמן בעוצמות כל כך גבוהות ועל סיכוי להפסקתה הזמנית או לסיומה.  האיתות ליציאה מהפוזיציה, למעשה, מגיע כשקו RSI חוצה את הרמה הקריטית בחזרה. כלומר, במגמת העלייה חציית רמה 70 מלמעלה ללמטה או במגמת הירידה חציית רמה 30 מלמטה ללמעלה –  מסמנת את סיום המגמה הנוכחית. לפי הגישה הקלאסית, מייד אחרי החצייה יש לצאת מהפוזיציה. הכוונה הטובה שהייתה ליוצר המתנד  J. WELLES WILDER –  היא לצאת מהפוזיציה בפיק ולא להפסיד מהרווח שהצטבר בגלל המתנה מיותרת, כפי שזה קורה עם אינדיקטורים שעוקבים אחר המגמה. אך בפועל כוונות לחוד ומציאות לחוד…

יש אמירה שאומרת: "הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות".  אני לא בטוחה, שאותו אדם שאמר את זה לראשונה, ידע שהוא למעשה מדבר על המתנד RSI. בפועל, במגמות חזקות ל-RSI יש נטייה להיכנס לאזורי אופטימיות או פסימיות יתר, לצאת משם ולהיכנס עוד פעם. וכך מספר פעמים…  מבחינתו של הסוחר זה יציאות רבות לשווא מהפוזיציה בזמן שהמגמה נמשכת. וזה רק חצי מהצרה. גרוע יותר כשסוחר יוצא מהפוזיציה ומייד מתהפך, כפי שזה מקובל באסטרטגיות לא כיווניות. האם מישהו מהקוראים ניסה פעם לעמוד מול רכבת הנעה במהירות מקסימלית ולנסות לעצור אותה? ספק שהוא קורא את המאמר…   רק דמיינו מה יקרה לחשבונו של הסוחר שנכנס לפוזיציה הפוכה לפי RSI.

rsi2

בגרף: מיולי ועד דצמבר 2008 נמשכת מגמה חזקה בצמד GBP/JPY. זוכרים את המשבר? לפי RSI היינו יוצאים מספר פעמים מהפוזיציה ומתהפכים ל-LONG בזמן שמגמת הירידה נמשכת. זה נקרא רצח חשבונו של הסוחר בדם קר.  שימו לב לכניסה האחרונה ל-LONG  (בצד ימין של הגרף). הייתם נכנסים ל-LONG בערך במחיר 140 יין לפאונד ונשארים בפנים. אך באותו זמן השוק ממשיך לרדת עד ל- 130 יין לפאונד וחשבונכם מפסיד כ-1000 פיפסים.  זה כמו להיות אנה קרנינה מספרו של טולסטוי. לא יודעים על מה מדובר? במקרה זה גם שלא תדעו…

אני רוצה להודות בכך, שהידיים שלי מגואלות בדם של חשבוני…  כן, גם אני עשיתי את זה – נכנסתי לפוזיציה הפוכה בניסיון לתפוס פיק. זה לא בא לי טוב.

תומס דמרק, מנתח טכני שכתב לא מעט מאמרים וספרים בנושא,  הבחין בין שני מצבי קניית יתר ומכירת יתר: אקסטרמלי ומתון. מצב אקסטרמלי של קניית יתר (מכירת יתר) נוצר כשמתנד RSI נמצא באזור הקריטי יותר מ-5 בארים. מצב מתון נוצר כאשר המתנד נמצא באזור הקריטי פחות מ-5 בארים. לפי דמרק, במצב המתון כשמחיר נכנס לאזור הקריטי ומייד יוצא ממנו, האיתות לכניסה לפוזיציה הפוכה פחות מסוכן. אך כאשר מחיר נמצא שם הרבה זמן, כנראה המגמה עדיין חזקה ואסור להתהפך.

אני לא יודעת אך אתם, אך לי ממש לא מתחשק לספור בארים. המלצה חמה שלי לא להשתמש ב-RSI כמתנד לא כיווני בשווקים מגמתיים.  אפשר, בעקרון,  להשתמש בו בשווקים תנודתיים ללא מגמה, אך אמפליטודת התנועות חייבת להיות מספיק גדולה.

rsi3

בגרף: אפשר לנסות להשתמש ב-RSI כמתנד לא כיווני בשווקים ללא מגמה עם אמפליטודת תנועה גדולה. אפשר, אך לי אישית זה לא מעורר אופטימיזם. על פניו, RSI מצליח לחזות היפוכים ולתפוס פיקים, אך מה לעשות במצבי הביניים כשקו המתנד לא חוצה רמות קריטיות?

הרבה סוחרים גילו לעצמם שימוש נוסף במתנד RSI. הם משתמשים בו כמתנד העוקב אחר המגמה. ואז כללי המשחק משתנים. לפי הכללים החדשים נכנסים לפוזיציית LONG כש-RSI חוצה את הרמה 50 מלמטה ללמעלה ולפוזיציית SHORT אחריי חציית רמה 50 מלמעלה ללמטה. חציית רמה 50 מלמטה ללמעלה מאותתת על כך שהקניות גוברות על המכירות וזה סימן לתחילתה של מגמת עלייה.  ניתן להוסיף לאסטרטגיה מדדים מגמתיים אחרים התומכים בהחלטה.  למרות שזה נשמע מאוד פשוט, לדעתי, זו הדרך הבטוחה להפוך את RSI לשימושי ומועיל.

  rsi4

בגרף: שימו לב, זה בדיוק אותו גרף שהיה קודם. אך במקרה זה השתמשנו ב-RSI כמתנד עוקב אחר המגמה. בעזרתו היינו נכנסים  לפוזיציית SHORT בתחילת מגמת הירידה ונשארים עד ספטמבר, ואז יוצאים עם רווח יפה של כ-1500 פיפס ולא נכנסים לפוזיציה הפוכה. מייד אחרי זה היינו נכנסים עוד פעם ל-SHORT, נשארים בו עד סוף המגמה ולוקחים רווח של כ-5500 פיפס. וכל זה בלי תנועות גוף מיותרות. יש לזכור, כמובן, שמדובר על מגמה חזקה ונדירה של 2008.  ובכל זאת, צריך להיות לא חכם במיוחד כדי להפסיד בה בעזרת שימוש ב- RSI באסטרטגיה  לא כיוונית.

לסיכום: אל תשכחו שלי יש חשבון אישי אם מתנד  RSI לא כיווני.  לכן, למען האובייקטיביות, חשוב לציין שלכותבת המאמר יש דעה משוחדת ומומלץ לא להאמין לאף מילה שלה… יש לבקש את ההמלצות מהבודדים  ששרדו, אם הם עדיין מסוגלים לדבר.

נכתב על ידי מרגריטה טל, בית השקעות תטא 1

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש"מיטב ניהול קרנות נאמנות (19988) בע"מ מנהלת". הכותבים ו/או לקוחותיהם עשויים להחזיק בנכסים הנ"ל ועשוי להיות להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*