ניתוח טכני – מדד תנודות המחיר CCI (Commodity Channel Index)

Facebook

ניתוח טכני – מדד תנודות המחיר CCI – Commodity Channel Index

מדד תנודות המחיר CCI (Commodity Channel Index) פותח על ידי דונלד למברט בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת. ההנחה שעליה מתבסס מדד CCI היא שמחיר הנכס מושפע ממחזוריות הקיימת בשווקים. המחיר משתנה מגבוה לנמוך במרווחי זמן מוגדרים וברצף מסוים. אם נוכל לגלות את המחזוריות בשוק נוכל גם לזהות את נקודות ההיפוך של המגמות. זיהוי נקודות הקיצון נעשה באמצעות מדד CCI.

ההנחה היא שרוב הערכים של CCI נמצאים בין  100%   לבין   100%-,  ערכים היוצאים מהרצועה  הם בעלי משמעות והם מאותתים על הזדמנות כניסה לעסקה בנקודת קיצון של השוק.   ככל שמדד CCI מחושב על תקופה ארוכה יותר, כך מספר רב יותר של התנודות שלו נמצא בתוך הרצועה. מספר קטן של התקופות יהפוך את המדד לתנודתי מאוד  כך שרוב הערכים יצאו מהרצועה.

10

בגרף: מדד CCI מוגדר על תקופה של 10 ימים.  קו CCI כפרה שוטה נע בעצבנות בין רמות 100 ו-100- ופורץ אותן ללא סוף.

09

בגרף: שימו לב, פה CCI מוגדר על תקופה של 80 ימים.  לאורך כל הרצועה  הרחבה מאפריל 2008 ועד לפריצה ביולי 2008 בשוק EUR/USD  מדד CCI נשאר בתוך רצועת ערכים 100% –  %100-  וחצה למעשה את הרצועה רק כאשר התחילה תנועה אמיתית.

דונלד למברט הציע להגדיר את האורך של CCI כשליש מהאורך של מחזור שוק מלא, כלומר משפל לשפל, או משיא לשיא. למשל,  אם אורך המחזור הטיפוסי בשוק הוא 60 ימים יש להגדיר את CCI על תקופה של 20 ימים.

נוסחת חישוב

 

1. חישוב מחיר טיפוסי: סכום של מחיר מקסימום, מינימום ומחיר סגירה של כל בר מחלקים ב-3.

08
2. חישוב ממוצע נע פשוט של מחיר טיפוסי עבור N תקופות

07

3. חישוב סטייה ממוצעת על ידי החסרת ערך ממוצע של כל תקופה מערך טיפוסי של n תקופות קודמות.

06

כאשר:

05

חישוב מדד CCI

03-1


בגרף
: הגדרת מדד CCI ב-MetaTrader.  כפי שאתם רואים, ההגדרה העיקרית היא אורך תקופת החישוב.  הגדרה זו קריטית לאפקטיביות של המדד.

שימוש במדד CCI


1. שיטת איתור divergence –  סטיות
כאשר נוצרת סטייה בין התנהגות של CCI והמחיר,  גובר הסיכוי לתיקון או להיפוך מגמה.  כך, למשל, אם המחיר כובש שיא חדש, אך CCI  מפגין חולשה ולא מצליח לטפס מעל השיא הקודם, כדאי להתכונן לשינוי כיוון בשוק בזמן הקרוב ולהתאים פוזיציות. במקרה של היוצרות סטייה יש לצמצם את הפוזיציה הפתוחה ואף לצאת ממנה. יש סוחרים שמנצלים את איתותי הסטייה לכניסה מקודמת לפוזיציה נגדית חדשה.

2. שיטת אזורי קניית ומכירת יתר
בדרך כלל CCI נע ברצועת ערכים בין 100% לבין 100%- .  אזורים מעל רמה 100 מוגדרים כאזורי קניית יתר ומתחת לרמה 100- כאזורי מכירת יתר.  CCI עולה מעל רמה 100 כאשר מחירי השוק גבוהים מדי ויורד מתחת ל-100-  כאשר המחירים נמוכים מאוד.   הימצאות ערכי CCI באזורים קיצוניים מאותתת על סבירות גבוהה להיפוך מגמה.   למעשה, ערכים קיצוניים בגרף CCI תואמים את אותם אזורים בגרף המחיר בהם מחיר הנכס נמצא במרחק מקסימאלי מהממוצע הנע שלו.    ככל ש-CCI נשאר זמן רב יותר מחוץ לרצועה, כך גובר הסיכוי לתנועה אגרסיבית בכיוון הנגדי.  לפי שיטת מסחר זו יש להיכנס לפוזיציית LONG כאשר CCI חוצה רמה 100- מלמטה ללמעלה  ולצאת מהפוזיציה כאשר קו CCI מטפס מעל רמה 100 וחוצה אותה בחזרה מלמעלה ללמטה.

02-1

בגרף: לפי שיטת קניית/מכירת יתר קונים כאשר CCI חוצה את רמה 100- מלמטה ללמעלה, יוצאים מ-LONG ונכנסים לפוזיציה נגדית כאשר CCI חוצה את רמה 100 מלמעלה ללמטה.
3. CCI כמדד כיווני
פריצת רמות קריטיות על ידי CCI מאותתת על מגמה חזקה.  לכן, יש סוחרים שמשתמשים ב-CCI כבמדד כיווני.  לפי שיטה זו יש להיכנס לפוזיציית LONG כאשר מדד CCI פורץ רמה 100 מלמטה ללמעלה ולהישאר בפוזיציה כל עוד CCI נמצא מעל רמה זו. יציאה מהפוזיציה נעשית אחרי היוצרות סטייה או פריצת רמה 100 בכיוון הנגדי.   יש לציין ששימוש  כזה במדד CCI יניב תשואה חיובית רק במגמות חזקות. בשוק תנודתי שיטה זו יכולה לגרום להפסדים רבים כיוון שכניסה לפוזיציה בעצם נעשית בנקודת קיצון של השוק.

01-1

בגרף: לפי שיטת CCI כמדד כיווני נכנסים לפוזיציית SHORT  כאשר CCI חוצה את רמה 100- מלמעלה ללמטה ויוצאים מהפוזיציה כאשר CCI חוצה רמה זו בחזרה.

חסרון של מדד CCI

חיסרון בולט ביותר הוא קושי בקביעת מחזוריות שוק. בשווקים שבהם אין מחזוריות קבועה וניתנת לזיהוי קשה מאוד להגדיר את CCI.   הגדרת אורך תקופת החישוב של  CCI קריטית לאפקטיביות של המדד.  אם לא נזהה נכון את המחזוריות  ונטעה בקביעת האורך של CCI נקבל תוכנית מסחר קטלנית לחשבוננו. לכן, הצעתי לא לבנות תוכנית מסחר על בסיס CCI בלבד ולהשתמש במדד נוסף לאישור היפוכים ומגמות.

 

נכתב על ידי מרגריטה טל, בית השקעות תטא 1

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש"מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע"מ מנהלת". הכותבים ו/או לקוחותיהם עשויים להחזיק בנכסים הנ"ל ועשוי להיות להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*