ניתוח טכני – ממוצעים נעים ככלי לניתוח שוק

Facebook

ניתוח טכני – ממוצעים נעים ככלי לניתוח שוק

הממוצע הנע (Moving Average) הוא האינדיקטור הידוע  ביותר בניתוח טכני.  הפופולריות הרבה של הממוצעים נובעת מפשטות יחסית ונוחות השימוש בהם.  המשפט הידוע אומר "באמצעות הממוצעים הנעים סוחרים הרוויחו פי מאה מאשר בכל האינדיקטורים האחרים יחד".

הממוצע הנע שייך לקבוצת אינדיקטורים שעוקבים אחר המגמה.  בעזרת תהליך המיצוע הנובע מנוסחת החישוב של המתנד, הממוצע הנע מחליק את הנתונים ומוריד את הרעשים בגרף ובכך עוזר לקבוע את תחילת המגמה ואת סופה.  בנוסף, השיפוע של הממוצע מצביע על השינוי במהירות ההתפתחות של המגמה.  סוחרים רבים מתייחסים לממוצע הנע  כאל קו התמיכה שפריצתו מאותתת על שבירת המגמה הקיימת.

למעשה, בכל נקודה על הגרף, הממוצע הנע מייצג ממוצע של n הנתונים האחרונים.  מנגנון החישוב של הממוצע הנע דומה למסגרת שבה נכנס מספר קבוע של נתונים ועל בסיסם מחושב ערכם הממוצע.   המסגרת כל הזמן זזה על פני הגרף, כך שכל פעם מתווסף בה נתון אחד חדש ונזרק ממנה הנתון הישן ביותר ואז נעשה חישוב חדש של הממוצע.  כל הנקודות, שכל אחת מהן מייצגת ממוצע של n  נתונים אחרונים, מחוברות באמצעות קו. כך, בעצם, מקבלים את האינדיקטור Moving Averages  – ממוצע נע.  גרף של האינדיקטור מולבש על גבי גרף המחיר.

כמעט בכל תוכנה לניתוח טכני ניתן למצוא את 4 הסוגים העיקריים של ממוצעים נעים שנבדלים זה מזה בנוסחת החישוב:

Simple Moving Average – ממוצע נע פשוט
Exponential Moving Average – ממוצע נע אקספוננציאלי
Smoothed Moving Average – ממוצע על ממוצע נע (ממוצע עם החלקה)
Linear Weighted Moving Average – ממוצע נע משוקלל לינארי

01-1

4 סוגים של אינדיקטור Moving Averages בתוכנת MetaTrader

Simple Moving Average – ממוצע הנע הפשוט

02

P1, P2, K, Pn –  מחירים בשוק (בדרך כלל משתמשים במחיר סגירה Close Price, אך לפעמים משתמשים גם ב-Open, High, Low, Median Price)
N – מספר הנתונים, בעצם אורך הממוצע.
היתרון של Simple Moving Average, כפי שכבר נאמר, בפשטות ונוחות השימוש, החיסרון העיקרי – כל המחירים שקולים. משקלו של הנתון האחרון בנוסחה זהה למשקלו של הנתון הראשון. כלומר, אם מדובר בממוצע 60 יום ((SMA 60, חשיבות המחיר הישן שהיה בשוק לפני 60 יום תהיה זהה לחשיבות המחיר הנוכחי. ברור שחיסרון זה בא לידי ביטוי בתגובה מאוחרת של הממוצע לשינויים חדים בשוק.

Linear Weighted Moving Average – ממוצע נע משוקלל לינארי
03

בנוסחה של הממוצע הנע משוקלל לינארי  למחירים האחרונים יש משקל גבוה יותר. כך, ניתן להפחית את הפיגור של ממוצע ולתת חשיבות רבה יותר לאירועים האחרונים בשוק.

Exponential Moving Average – ממוצע הנע האקספוננציאלי

04

בחישוב לממוצע אקספוננציאלי לערך הממוצע של יום קודם מוסיפים חלק יחסי של מחיר הסגירה של היום הנוכחי. בממוצע אקספוננציאלי, בדומה לממוצע משוקלל,  לנתונים האחרונים יש משקל גבוה יותר.

Smoothed Moving Average – ממוצע על ממוצע נע (ממוצע עם החלקה)
זהו ממוצע נע שמוחלק באמצעות חישוב ממוצע נוסף, סוג של ממוצע על הממוצע.  הממוצע המוחלק יעיל מאוד בשימוש בשווקים תנודתיים. הוא עוזר להפחית באופן משמעותי את הרעשים ולזהות את המגמה.

05

בצבע שחור: Smoothed Moving Average;  בצבע ירוק: Simple Moving Average;
בצבע כחול: Linear Weighted Moving Average;  בצבע אדום:   Exponential Moving Average ;  אורך הממוצעים 40 יום.  תשימו לב, הממוצע המוחלק בצבע שחור הכי איטי ומגיב באיחור רב, ממוצע פשוט בירוק מגיב קצת יותר מהר, ממוצע אקספוננציאלי אדום מגיב הכי מהר כי משקלם של הנתונים האחרונים בנוסחתו גבוה יותר.
כתמיד בחיינו, קיום הבחירה יוצר בעיות נוספות. נשאלת השאלה, באיזה מהממוצעים כדאי להשתמש. אין תשובה חד משמעית.  הרבה כידונים נשברו בניסיון לקבוע מהו הממוצע הטוב ביותר. המסכנה הכללית היא, שלכל שוק יש להתאים את הממוצע שלו.  בעקרון, בגרפים עם טווחי זמן ארוכים (יום, שבוע ויותר) ניתן להשתמש בממוצע נע פשוט או בממוצע מוחלק. בגרפים קצרים (שעות ודקות) נוח יותר להשתמש בממוצעים משוקללים, כמובן זהו לא כלל ברזל. כל אחד צריך לבדוק את האפשרויות השונות ולקבוע מהו הממוצע שמתאים טוב יותר לאסטרטגיה שלו.
קביעת אורך הממוצע באסטרטגיית מסחר – זוהי גם החלטה חשובה מאוד.  בדרך כלל משתמשים בממוצעים 7, 14, 21, 40, 60, 80 יום בגרף יומי. ככל שהגרף קצר יותר, כלומר גרף שעות ודקות, כדאי לעלות את אורכו של הממוצע.

שימוש בממוצעים נעים

ממוצעים נעים לא יכולים לחזות שינויים בשוק, אלא רק מאותתים על המגמה הקיימת.  כפי שכבר נאמר, ממוצע הוא אינדיקטור העוקב אחר המגמה.  שוק אידיאלי לשימוש בממוצעים הוא שוק מגמתי עם מגמות ארוכות המתפתחות באופן הדרגתי יחסית.  אך, אין אסון יותר גרוע לחשבונו של הסוחר מאשר שימוש בממוצעים נעים בשוק מדשדש ללא מגמה.
בדרך כלל משתמשים בממוצעים באופן הבא:
1. שינוי בסימן השיפוע של הממוצע מאותת על היפוך מגמה. כך, שינוי השיפוע משלילי לחיובי מאותת על סיום מגמת ירידה ותחילת מגמת עליה.
2. עליה בחדות השיפוע של הממוצע מעידה על התחזקות המגמה הקיימת.
3. חציית הממוצע על ידי גרף המחיר מלמטה למעלה מאותתת על סיום המגמה היורדת ותחילת מגמה עולה. חציית הממוצע על ידי גרף המחיר מלמעלה למטה מאותתת על סיום מגמת עלייה וסבירות גבוהה לתחילת מגמת ירידה.
4. חצייה של ממוצע ארוך יותר על ידי ממוצע קצר יותר מאותתת על היפוך המגמה.
5. ממוצע נע יכול לשמש כקו מגמה.  כך למשל, במגמה יורדת, קו הממוצע יהיה מעל המחירים.  הרבה פעמים המחיר יחזור עד לממוצע, יעצור על קו הממוצע וימשיך לרדת.  פריצת קו המגמה למעלה על ידי המחיר, תדליק נורה אדומה ותסמן היפוך מגמה פוטנציאלי.
6. מרווח גדול בין ממוצע ארוך וקצר יכול לאותת על סיום מגמה מתקרב. כך, התרחקות רבה של ממוצע קצר ממוצע ארוך מופיעה במצבים בהם השוק נמצא באופוריה, אופטימיות יתר ובשלבים האחרונים של המגמה.

06

בגרף: בחצים מסומנים נקודות כניסה ויציאה מהפוזיציה לפי הממוצעים הנעים. שמאלה, כניסה לפוזיציית LONG לאחר שהמחיר פרץ מלמטה למעלה את הממוצע הנע, מימין, יציאה מפוזיציה LONG וכניסה לפוזיציה SHORT לאחר שהמחיר פרץ את הממוצע מלמעלה למטה.

נכתב על ידי מרגריטה טל, בית השקעות תטא 1
בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש"מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע"מ מנהלת". הכותבים ו/או לקוחותיהם עשויים להחזיק בנכסים הנ"ל ועשוי להיות להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*