ניתוח טכני – מתנד פרבוליק סאר כחלק מתוכנית המסחר

Facebook

ניתוח טכני – מתנד פרבוליק סאר כחלק מתוכנית המסחר

לראשונה אינדיקטור  Parabolic Sar תואר בספרו של J.WELLES.WILDER  "קונספציות חדשות של מערכות מסחר טכניות"  (New Concepts in Technical Trading Systems).

Parabolic –  האינדיקטור יוצר עקומות פרבוליות מעל או מתחת למחיר.
SAR – הוא ראשי תיבות של שלוש מילים באנגלית  "stop and reversee". תרגום חופשי בעברית  לאינדיקטור פרבוליק סאר הוא  פקודת היפוך מתהדקת.

sar1

הגדרות של פרבוליק סאר בתוכנת MetaTrader

אינדיקטור פרבוליק סאר מופיע על גרף המחיר כאוסף נקודות שיוצרות עקומות פרבוליות העוקבות אחר המגמה.  סמוך לכל נר של המחיר יש נקודה אחת. במגמה יורדת, הנקודות של האינדיקטור נמצאות מעל המחיר, כשמגמה משתנה והמחיר חוצה את העקומה הפרבולית מלמטה ללמעלה,  הנקודות מתהפכות ומופיעות  כבר מתחת למחיר. השימוש הקלאסי במתנד, היפוך נקודות מהווה איתות ליציאה מפוזיציה קיימת וכניסה לפוזיציה הפוכה. מכאן שמו של האינדיקטור – "stop and reverse" – עצור ותתהפך. בעזרתו של הפרבוליק פשוט ונוח מאוד לקבוע סטופים – מיקום הנקודה הסמוכה לנר קובע את רמת הסטופ.  הרבה פעמים בפרקטיקה בשווקים תנודתיים סוחרים קובעים את הסטופים ברמות קרובות אך קצת שונות מהנקודות של הפרבוליק כדי שתנועות חדות לא יגרמו  לנגיעה בנקודת פרבוליק ויציאה מהפוזיציה לשווא.

נקודת הפרבוליק מתהפכת כשהמחיר חוצה אותה. בהתחלה כשנקודה רק התהפכה היא נמצאת רחוק מהנר של המחיר.  אך ככל שהתנועה מתחזקת או ככל שעובר זמן, הנקודות של הפרבוליק מתרחקות אחת מהשנייה, מתקרבות לנרות והעקומה הפרבולית הופכת לתלולה יותר.  ההנחה היא, בעצם,  שככל שהמגמה חזקה יותר או נמשכת זמן רב יותר, כך גדל הסיכוי לסיומה.  לכן, נקודות SAR מתהדקות ומתקרבות למחיר וכשומרות נאמנות על הפוזיציה ממתינות לתנועה נגדית חדה כדי לצאת מעסקה הפתוחה, להתהפך ולהכניס אותנו לפוזיציה חדשה.

נוסחת חישוב של המתנד Parabolic SAR
לפוזיציות LONG:
SAR (i) = ACCELERATION * (HIGH (i – 1) – SAR (i – 1)) SAR (i – 1)
לפוזיציות SHORT:
SAR (i) = ACCELERATION * (LOW (i – 1) – SAR (i – 1)) – SAR (i – 1)
כאשר:
SAR(i-1) – ערך של Parabolic SAR בנר הקודם
ACCELERATION – גורם האצה
HIGH (i-1) – מחיר מקסימאלי בתקופה הקודמת
LOW (i-1) – מחיר מינימאלי בתקופה הקודמת

הגדרות של האינדיקטור

1. צעד (Step) – צעד השינוי של מחיר הסגירה של הפוזיציה. ברירת מחדל 0.02
2. צעד מקסימאלי (Maximum) – הערך המקסימאלי של הצעד, ברירת מחדל 0.2. הערך של אינדיקטור פרבוליק סאר גדל כאשר המחיר של הנר גבוה ממחירו של הנר הקודם. במקרה זה  מוכפל גם גורם האצה (ACCELERATION) והמרחק בין המחיר לנקודה מתקצר.

בעייתיות של פרבוליק סאר
1. מתנד הפרבוליק עובד בצורה מדהימה בשווקים מגמתיים. הוא יכול להחזיק את הסוחר בפוזיציה לאורך כל המגמה ולצאת באופן אלגנטי בשיא ממש לפני ההיפוך,  בתנאי שלא היו תיקונים חדים בדרך.  אך הוא יכול להיות  עונש גיהנום בשווקים מדשדשים ותנודתיים. זה נובע מהתכונה שלו להכניס לפוזיציה בנקודות אקסטרמליות.  כניסה כזו יכולה להיות הרסנית לחשבונו של הסוחר אם המגמה לא תתפתח. פשוט ניכנס בנקודה הגבוהה ביותר ונצא בנקודת קיצון הנגדית הנמוכה ביותר.

sar2

בגרף: פרבוליק עובד בצורה מדהימה בשווקים מגמתיים בלי תיקונים חדים. בעזרתו היה אפשר לקחת כמעט את כל התנועה בשוק EUR/USD עם יציאה אחת באמצע.

sar3

בגרף: במגמות עם תיקונים חדים פרבוליק מכניס ומוציא המפוזיציה בלי סוף. לכאורה יש מגמה, אך בכיס לא נשאר גרוש.

2. לפי הגישה הקלאסית, כל פעם שנקודת פרבוליק מתהפכת, יש לסגור את הפוזיציה הקיימת ומייד לפתוח פוזיציה הפוכה. אך בפרקטיקה בשווקים תנודתיים גישה כזו יכולה להביא להפסד כפול. נניח, אנחנו נכנסים לשוק לפוזיציית LONG לאחר שהמחיר חוצה מלמטה ללמעלה את הנקודה של הפרבוליק  הנמצאת  ברמה הגבוהה ביותר.  הנקודה מתהפכת וכעת נמצאת מתחת לנר.  לאחר כניסתנו המחיר מסתובב ויורד באופן נמרץ ושמח במיוחד. תוך זמן קצר המחיר מגיע לנקודת הפרבוליק החדשה וחוצה אותה בחזרה ואנחנו  עפים מהפוזיציה במהירות הרוח. אך זה לא סוף הדרמה. לפי כללי פרבוליק יש להיכנס לפוזיציה הפוכה – אנחנו מייד נכנסים לפוזיציית SHORT.  השוק, כמובן, בלי להתבייש מסתכל לנו לתוך העיניים ממסך המחשב, מתהפך ועולה כאילו לא קיים כוח המשיכה והתסריט חוזר על עצמו. לאחר מספר פעמים מתחילים להרגיש כשחקנים ראשיים בסרט אימה רע.  זה בדיוק מסוג הרגעים כשלסוחרים רבים בא להרוג באכזריות את המורים שלהם למסחר שחזרו ואמרו: "יש תמיד לפעול אך ורק לפי תוכנית המסחר! אך ורק!"

sar4

בגרף: סרט אימה, במאי – פרבוליק סאר, שחקן ראשי – חשבונו של הסוחר.  בשוק כזה כל פעם נצא ונכנס בנקודות קיצוניות עם הפסדים גדולים וחוזרים על עצמם.

  sar5

בגרף: ושלא תחשבו ששוק כזה נדיר…
3. הבעיה המובנית הנוספת בפרבוליק סאר היא ניגוד מסוים לעקרונות המסחר הבסיסיים. כך, כאשר מגמה נמצאת בתחילת התפתחותה וקיים סיכוי גבוה לדשדוש או להיפוך, נקודות סאר נמצאות רחוק מהמחיר. אך כאשר המגמה חזקה, נמשכת וכובשת שיאים חדשים, מתקרבות הנקודות במהירות למחיר ונמצאות במרחק מאוד קצר ממנו. כלומר, דווקא כאשר צריך להמשיך ולהישאר במגמה גובר הסיכוי שתיקון קטן יכול להוציא מהפוזיציה, וזה נוגד לגישה שלפיה הסיכוי שהמגמה תימשך, גבוה יותר מאשר שהיא תתהפך.

שימוש בפרבוליק סאר בתוכניות מסחר והתגברות על חסרונותיו
אינדיקטור פרבוליק סאר למרות חסרונותיו כל כך נוח ופשוט  לשימוש שאולי כדאי בכל זאת להתאמץ ובעזרת אינדיקטורים נוספים להתגבר על הבעייתיות  שתוארה קודם.
1. תשתמשו בפרבוליק כמתנד נוסף ולא כמתנד הראשי הקובע. תבנו תוכנית מסחר על בסיס אינדיקטור עוקב מגמה כלשהו ותוסיפו את  Parabolic Sar לקביעת סטופים.
2.  גודל הצעד שנקבע בהגדרות של פרבוליק סאר כברירת המחדל הוא 0.02. ככל שהערך קטן יותר, כך נקודות הפרבוליק רחוקות יותר. ככל שמגמה חזקה יותר וככל שאנחנו כבר יותר בשטח הרווח אפשר להקטין את הערך של הפרבוליק כדי להרחיק את הסטופים
3. צריך להבין שפרבוליק לא מתאים לכל שוק. לא כדאי  להשתמש בו בשווקים שטבעם סוער ולא צפוי.
4. ניתן להשתמש במדדי תנודתיות לבדיקת מצבו של השוק לפני שימוש בפרבוליק. ככל שהתנודתיות עולה יש להימנע משימוש באסטרטגיות המבוססות על הפרבוליק.
לסיכום: תשתמשו בפרבוליק סאר בשווקים המתאימים בשילוב עם אינדיקטורים אחרים העוקבים אחר המגמה.

נכתב על ידי מרגריטה טל, בית השקעות תטא 1

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש"מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע"מ מנהלת". הכותבים ו/או לקוחותיהם עשויים להחזיק בנכסים הנ"ל ועשוי להיות להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.



כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*