עולם ההשקעות- ניתוח טכני

Facebook

עולם ההשקעות – ניתוח טכני

הנאסד"ק מאבד 2.5%, גוגל החמיצה את תחזית האנליסטים המסחר מתנהל בירידות שערים…, משפטים כאלה אתם שומעים כל יום, אבל מה ביכולתכם לעשות כדי להעלות חיוך בזמן שאתם מרוויחים ואחרים מפסידים ? שמי עדי קידר ואני עוסק בתחום ההשקעות והניתוח הטכני, למעשה התוודעתי לתחום כשעוד הייתי בצבא, והיכולת לחשוב שאתה יכול לחזות מה יקרה בבורסות העולם – לפחות בסבירות מסוימת הביאה אותי לחקור את הנושא שוב ושוב .
לאחר שנים של מחקר ואף בניית תוכנה שלמה לניתוח טכני והשקעות בבורסה הגעתי למסקנה הבאה :
"ניהול הסיכונים והתכנון האסטרטגי של צורת ההשקעה עושה לנו את ההבדל בין משקיע מפסיד למשקיע מורווח .משקיעים מתוחכמים מתייחסים אל שוק ההון בדיוק כמו אל מדע מדויק, כאשר הסטטיסטיקה לטובת הסוחר. בעזרת כלים סטטיסטיים ייחודים – יכולים המשקיעים לאמוד את הסיכון בעסקה עוד לפני שהם בפוזיציה, וכן להעריך מהו הסכום המקסימאלי אותו הם יפסידו אם בכל זאת העסקה תצא כושלת. כך הלקוח יודע בדיוק מהם אחוזי ההצלחה שלו לאורך זמן, נוסחה שהופכת את ההשקעה למדע מדויק."
אך ממחקרי ראיתי כי הסיבות להפסדים בבורסה אינם נובעים רק מידע שגוי, כי אם גם מלחץ נפשי ופעילות לא רציונאלית תוך כדי ההשקעה. ראה את הדוגמה הבאה :
בניסוי שבוצע על קבוצה של כ 100 סטודנטים, ניתנו להם ההוראות הבאות.
מטילים מטבע כאשר ידוע כי במטבע המיוחדת הזאתי יוצא כ 60 אחוז "עץ" ו 40 אחוז יוצא "פלי". כל פעם שיוצא עץ בהטלת המטבע, הסטודנט מקבל פעמיים את סכום ההימור שלו, בעוד כשיוצא פלי – מפסיד הסטודנט את סכום ההימור שלו.
כל הסטודנטים התחילו את הניסוי עם 1000 ₪. אך התוצאות היו מפתיעות למדי, למרבה ההפתעה כ 98 אחוז מהסטודנטים הפסידו את כל כספם וזאת למרות שהם קיבלו מידע שנותן להם בהכרח יתרון סטטיסטי בהשקעותיהם. אך כיצד זה קרה ?
פשוט ביותר – הם כל פעם שינו את סכום ההימור בהתבסס על הימורים קודמים. כלומר אם הם הפסידו מספר פעמיים ברצף אז הם הקטינו את סכום ההימור(עקב פחד להפסיד שוב), אותו דבר הפוך אם הם הרוויחו מספר פעמים ברצף הם הגדילו את סכום ההימור(עקב הרצון להרוויח יותר) . המסקנה המתבקשת מן הניסוי היא שבני אדם בטבעם אינם חושבים בצורה של "תוחלת חיובית" – זהו מונח מתחום הסטטיסטיקה הקושר את האסטרטגיה שלנו לתוצאה הרצויה . כל פעם שהמשקיעים שינוי את השיטה או סכום ההשקעה או כל דבר שאפשר לשנות במשוואה – הם פגעו בתוחלת החיובית ולכן סיימו בהפסד .
אם אתם מחליטים להשקיע, עבוד לפי ניתוח טכני בלבד. כך לא תיגרר לתקוות ושמועות מעיתונים כלכליים.
ריכזתי עבורכם מספר טיפים מעניינים לסוחרים שבכם .
1.      בהשקעות רווחיות – ממש לפחות חלק מהפוזיציה ברווח והשאר בשוק רק חלק קטן.
2.      חתוך הפסדים מהר ובזמן, כך תימנע מלהיכנס למצבים שאתה לא יודע איך לצאת מהם.
3.      סכן בכל השקעה רק 2 אחוז מהתיק הכללי .
4.      אין דבר כזה "תחושות בטן" – לפחות לא בעולם ההשקעות .
5.      האמונה שישנם מן גורואים ונביאי זעם אולי משרתת מטרות של גופי השקעות גדולים, אך בטוח לא משרתת את המטרות שלך.
6.      עבוד על פי אסטרטגיה שעובדת לך- אחרי שבדקת וגילית את גודל הסיכון ופוטנציאל הרווח .
7.      השקע בלימודי שוק ההון וכלים, כי אלו מרכיב חיוני בהצלחה שלך .
8.      השליטה המנטלית והפסיכולוגית בעצמך – זו היא שעושה את ההבדל בין סוחר מרוויח למפסיד. אם אינך בנוי מנטלית להשקעות פשוט אל תשקיע .
9. עבוד עם יומן מסחר של משקיע, כך תתעד ותדע
בהצלחה !
הכותב הוא עדי קידר מנכ"ל FXG.
תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב ניהול קרנות נאמנות (1982) בע"מ, ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.


כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*