Skip link

שימוש בהשקעות אלטרנטיביות כדי לדחוף את התשואות ולהגדיל את הפיזור – חלק א'

Facebook

שימוש בהשקעות אלטרנטיביות כדי לדחוף את התשואות ולהגדיל את הפיזור – חלק א'

בסופו של דבר, יועצים, וגם הלקוחות שלהם, פונים לאסטרטגיות אלטרנטיביות משום שהם מספקים כלי נוסף שיכול להגדיל את הגיוון ולדחוף תשואות קדימה.
11/06/2015 מאט בראון
תורגם ע"י טל אילון
השקעות אלטרנטיביות היו במקור מחוז הבלעדיות של מוסדות ושל העשירות שבמשפחות, אך בשנים האחרונות נכנסו באופן דמוקרטי מספר הולך וגדל של אסטרטגיות אלטרנטיביות שכבר נכללו בקרנות נאמנות משנות ה-40. אחת הסיבות העיקריות לכך שיועצים כוללים אסטרטגיות אלטרנטיביות בתיק הלקוחות שלהם היא הרחבת הפיזור ואופציה לתת למשקיעים יחס סיכוי-סיכון שונה מזה הניתן על ידי מניות, אג"ח או מזומן.
תיאורית ההשקעות ממשיכה להתפתח, והגישה העכשווית מתחילה ברעיון שתיק השקעות מגוון ומפוזר באופן מלא, לא מחזיק רק לונג בפוזיציות לא ממנופות. על מנת לממש את התועלת המרבית מאסטרטגיה מסוימת התיק עשוי
גם להחזיק פוזיציות ממונפות, שבהן מושקעים יותר מ-100% מהתיק או שיכול להמר נגד מנייה ולהחזיק פוזיציות שורט.
למרות שזה פופולרי עכשיו לקרוא לגישה המגוונת הזו אסטרטגיה אלטרנטיבית, זה הפך להיות כל כך במיינסטרים עד כדי כך שניתן לטעון שדווקא היא הליבה של בניית התיק ההשקעות המודרני. חלק מהמשקיעים מסתכלים על אסטרטגיות אלטרנטיביות כמהלך עונתי כמו, "אני חושב שהמניות יקרות עכשיו, אז אני צריך כמה אלטרנטיבות כדי להפחית את הסיכון", או "אנחנו חושבים שהמניות הן זולות מאוד ולכן צריכים כמה אלטרנטיבות להביא סט חדש של כלים לתיק ההשקעות". אופן חשיבה כזה יכול להגביל את הסיכויים של המשקיעים להצליח לטווח ארוך על ידי התעלמות מהיתרונות שאסטרטגיות אלטרנטיביות יכולות להביא בכל סביבת שוק. השקעה ע"י הסתכלות במראה האחורית ורדיפה אחר המנצחים של השנה שעברה יכולה להיות משחק מסוכן לשחק בו.
באופן כללי, רוב האסטרטגיות האלטרנטיביות נופלות איפשהו בין מניות ואגרות חוב בפרופיל הסיכון הכולל שהם מביאים לתיק ההשקעות. יש להן כמעט באופן אוניברסלי תנודתיות נמוכה או סיכון נמוך יותר מכל תיק מניות, ובהתאם לאסטרטגיה כנראה יש להם סיכון גבוה מתיק אגרות חוב. במשך זמן האסטרטגיות האלה גם, לאחר ההתאמה לרמת סיכון גבוהה יותר של מניות, הראו תשואה גבוהה יותר.
רוב היועצים מסתכלים על אלטרנטיבות כמגוונות ומפזרות עבור התיק כי אין להם מתאם גבוה עם מניות או אגרות חוב והן מתאימות איפשהו בין השניים במונחים של פרופיל סיכון. חשוב לזכור כי המשמעות של חוסר מתאם יכולה להיות שונה בנקודות שונות במחזור השוק.
לדוגמא, קטגורית הנכסים הדומיננטית בשנים האחרונות היתה מניות גדולות בארה"ב ששווין מעל 10 מיליארד דולר, ועל ידי השוואה כמעט לכל קטגורית נכסים אחרת נראה שהיא הפגינה ביצועים נמוכים מהשאר, אבל רוב האנשים לא משקיעים רק להיום או לחמש או שש השנים הבאות. הסיבה שפיזור הוא חשוב בבניית תיק השקעות היא כי זו השקעה לטווח ארוך, והביצועים הצפויים לאורך זמן חשובים ביותר למשקיעים.
מבט שטחי בתשואות מעיד כי המניות בארה"ב היו מקום מצוין להשקיע את הכסף שלך. עם זאת, בחינה מדוקדקת יותר מגלה כי אפילו בסביבה הנוכחית, יש מחיר שצריך לשלם עבור הגישה הזו ביחס לתיקים המכילים אלטרנטיבה טובה מרובת אסטרטגיות. מנקודת המבט של תשואות ממשיות, המניות בארה"ב עלו טוב יותר מסוגי נכסים אחרים, אבל במונחים של תשואה מול סיכון בתיק, מנהלי קרנות גידור מרובת אסטרטגיות הטובים ביותר, בניכוי עמלות, עדיין עשו תשואות יותר טובות.
מאט בראון הוא המייסד, המנכ"ל ואחראי על אסטרטגית החברה, על ניהול ופיתוח עסקי בקבוצת CAIS. הוא עבד בחברות הבאות שירסון, ליהמן ברדרס, סמית בארני ויועצי בראונסטון.
תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ"ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ"ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס "ניתוח טכני", כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל' – 02-6251213


כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*