Skip link

מה הרווח הגלום בהשקעות מסורתיות?

הרווח הממוצע בהשקעות רגילות לאורך זמן הוא כ-8% לשנה במניות ו-0%-2% בשנה לאיגרות חוב. בשנים טובות בהן הבורסה עולה בכ-30%, אפשר להגיע לתשואה של 10% בתיק שיש בו 30% מניות, אבל אז שנה או שנתיים של ירידות יקלקלו את החגיגה ויחזירו את התיק לרווח הממוצע האמתי. לפיכך, תיק המכיל 50% מניות יניב בטווח הארוך רווח לפני מס ועמלות של כ-5% לשנה.

כמובן שאם נתזמן את השוק, ניתן הוראה למנהל התיק לעבור למניות לפני עליות ולצאת לפני ירידות, נוכל להרוויח הרבה יותר, אבל בפועל קשה מאוד לדעת מתי להיכנס ולצאת ורוב המשקיעים לא רק שלא ירוויחו יותר, הם יתקשו להישאר ולהמתין בסבלנות כפי שימליץ להם מנהל התיק ויחזרו אם בכלל ברמה גבוהה הרבה יותר.

מה הרווח שיש לצפות אליו בתטא?

יעד הרווח נקבע עם כל לקוח באופן אישי, על פי רמת החשיפה שהוא מוכן ליטול ובהתאם לצרכים שלו. יעד הרווח אינו תלוי בעליית השוק, וצפוי להיות מושג גם בירידות*.

 

*אין באמור להוות התחייבות להשגת תשואה חיובית או תשואה כלשהי

כיצד למדוד ביצועים של תיק השקעות מסורתי?

משקיעים רבים מרוצים מהתשואה של ההשקעה שלהם כאשר היא מרוויחה, לעיתים הם מוסיפים לניהול כספים נוספים לאחר שהם רואים רווח נאה. כל אחד צריך לשאול את עצמו מאין נובע הרווח, האם בזכות ההחלטות שקיבל מנהל ההשקעות או אולי בגלל תנאי השוק. אם למשל אנחנו משקיעים בקרן נאמנות של מניות ביומד, היא תרוויח אם מניות הביומד יעלו ולאו דווקא בזכות הניהול ובחירת המניות של מנהל ההשקעות. כדי למדוד נכון את הביצועים, יש לבדוק את עליית ערך ההשקעה שלנו לעומת מדד הייחוס או במקרה של קרן מניות ביומד, מול מדד הביומד הרלוונטי.

האם קביעת אחוז מניות מרבי בתיק מסורתי מגדירה נכון את הסיכון?

בתיק השקעות מסורתי רמת הסיכון נקבעת דרך כלל על ידי קביעת אחוז מניות מרבי בתיק. בפועל קביעה כזו רחוקה מאוד מהגדרה טובה של רמת הסיכון. במניות שונות יש רמות סיכון שונות, השקעה באיגרות חוב קונצרניות עלולה להפסיד עשרות אחוזים ואפילו איגרות חוב ממשלתיות עלולות לרדת ב-20% ויותר אם הזמן לפדיון שלהן ארוך.

כיצד קביעת שיעור מניות מרבי פוגעת בתשואה?

קביעת אחוז מניות מרבי בתיק פוגעת בתשואה שלך. פגיעה זו חמורה יותר ככל שהשינויים במחירי המניות, למעלה או למטה גדולים יותר. אם למשקיעים הייתה מודעות לנזק הנגרם הם היו מחלקים את תיק ההשקעות לשניים ומשקיעים בתיק אחד את המניות ובשני את ההשקעות הסולידיות.

קישור למאמר המסביר מדוע וכיצד נוצרת הפגיעה בתשואה.

מי רשאי לנהל השקעות?

הרשאים לנהל תיקי השקעות הם בעלי רישיון לניהול תיקי השקעות כהגדרת חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, התשנ”ה 1995. הרישיון ניתן על ידי הרשות לניירות ערך והמחזיקים בו נמצאים תחת פיקוחה. כדי לקבל רישיון יש למלא דרישות של הון עצמי מינימלי וביטוח. תטא מחזיקה ברישיון לניהול תיקי השקעות מאז אוקטובר 2001.

מה צריך לעשות כדי לפתוח תיק מנוהל בתטא 1?

לאחר קבלת פנייתך באמצעות האתר או בטלפון, תתואם פגישת היכרות עם נציג החברה בעל רישיון. פגישה נוספת תקבע לאחר פתיחת חשבון בבנק ובה יתבצע בירור צרכים מפורט וייקבע יעד הרווח על פיו. על מנת להתחיל צור אתנו קשר ונשמח להסביר לך מה נותר לעשות.

היכן מופקדים הנכסים המנוהלים?

הנכסים המנוהלים מופקדים על שם הלקוח בחשבון הבנק שלו. הלקוח חותם על ייפוי כוח למנהל תיקים, שמאפשר ביצוע פעולות בתוך החשבון אך אינו מאפשר משיכה של כספים ממנו. האחזקות רשומות על שם הלקוח בחשבון הבנק וניירות הערך המוחזקים בחשבון רשומים על שמו במסלקת הבורסה.

כיצד ניתן לקבל מידע על תיק ההשקעות?

מידע על תיק ההשקעות ניתן לקבל באחת מהדרכים הבאות:

  • בדיווחים הרבעוניים הנשלחים ללקוח בדואר על ידי תטא.
  • באתר האינטרנט של הבנק בו מתנהל החשבון.
  • בירור טלפוני אתנו, במספר 02-6251213
  • בסניף הבנק בו מתנהל החשבון.