Skip link

אסטרטגית מאקרו גלובל

Facebook

25/09/2015

אסטרטגית מאקרו  גלובל/מליסה נתן – פריז

מאקרו גלובל היא אסטרטגיה הנמצאת בשימוש על ידי קרנות גידור והיא מבוססת על תחזיות וניתוחים לגבי שינויים בריבית, מגמות, שינויים פוליטיים, מדיניות הממשלה ויחסים בין ממשלות. המטרה היא להרוויח משינויים מאקרו כלכליים ופוליטיים במדינות שעיקרה הימור על שינויים בשיעורי ריבית, איגרות חוב מניות, סחורות ומטבעות.

מאקרו גלובל היא אסטרטגיית השקעה, שמטרתה לנצל סטיות ושינויים אלה. כדי לעשות את זה, מנהלי האסטרטגיה פותחים פוזיציות לונג ושורט בשוקי המניות, אג”ח, סחורות והמטבעות  העולמיים.

אסטרטגית מאקרו גלובלי התפרסמה בזכות ג’ורג’ סורוס, שהשתמש באסטרטגיה זו כאשר הוא העריך בשנת 1992, שאנגליה תיאלץ לעזוב את המערכת המוניטרית האירופית. סורוס מכר בשורט 10 מיליארדים ליש”ט. לבסוף, בריטניה יצאה ממנגנון המטבע המוניטרי האירופי והלירה סטרלינג פוחתה. בפיחות הלירה הרווח של סורוס נאמד ביותר ממיליארד דולר והוא זכה לכינוי”האיש ששבר את הבנק המרכזי של אנגליה”

פול טודור השתמש גם הוא בהצלחה באסטרטגית מאקרו הגלובלית כאשר חזה את התרסקות שוקי המניות בשנת 1987, שזכתה לשם “יום שני השחור”. הוא הבחין שמבנה ודפוס המחיר של שוק המניות היו דומים לדפוסים שלפני ההתרסקות ב-1929. פול טודור היה בעמדת שורט כאשר השוק ירד ועשה הרבה כסף בירידה שהייתה.

לפיכך, אסטרטגיות מסחר מאקרו הגלובליות מבוססות על הערכות הקשורות לשינויי מאקרו. על סוחרי מאקרו להסתמך על ניהול סיכונים והם מנסים תמיד להישאר נזילים, במיוחד לאחר המשבר של 2008. כאסטרטגיה, מאקרו גלובל מבוססת על הערכות והנחות לחיזוי השוק, אבל יש לה קשר נמוך למניות ואכן, מקדם המתאם למדד ה- S & P500 הוא רק 0.24.

קיימות שתי גישות להשקעות וקבלת החלטות באסטרטגיית גלובל מאקרו בקרנות גידור, גישה כמותית  וגישה איכותית שמטרתן להבין מהי תנועת המחירים הגלובלית כדי להשיג רווח. ואכן, מאקרו גלובל מתחלק בין שתי צורות השקעה, כיוונית ומערכתית.

המשקיעים בגישה הכיוונית מגדירים את האסטרטגיות שלהם על פי ההנחות שלהם על סביבת המאקרו. הם לוקחים הימורים על שינויים כלכליים ופוליטיים, וגם על שינויים פיננסיים כגון שינויי ריבית שעשויה להשפיע על ערכם הכספי של ניירות הערך. לפיכך, סורוס השתמש באסטרטגיה כיוונית בהימור שלו.

הגישה המערכתית כוללת מנהלי אסטרטגיה שמקבלים את ההחלטות שלהם על פי מודלים כמותיים. מחשב בעצם מקבל את ההחלטות, ולכן יש פחות רגשות והנחות. יש הטוענים כי הגישה המערכתית היא לא חלק מהאסטרטגית המאקרו גלובל כי המחשב מבצע את ההחלטות. בשיטה המערכתית גלום פחות סיכון כי מחשבים הם יותר רציונליים מאשר בני אדם. לקרנות גידור שמשתמשות בגישה השיטתית אין כלל מנהלי תיקים והעובדים שלהם אחראים על פיתוח דגמים ומודלים חדשים לקבלת החלטות.

אסטרטגיית מאקרו גלובלי כוללת גם את תת האסטרטגיה שווקים מתעוררים. קרנות גידור של שווקים מתעוררים מבצעות השקעה בניירות ערך של שווקים מתעוררים. השקעה במדינות מתפתחות הופכת ליותר ויותר מקובלת בזירה הפיננסית העולמית ולכן חשוב שתהיה אפשרות להשקיע במדינות אלו. שווקים מתעוררים נוטים להיות בעלי אינפלציה גבוהה יותר ושוק מניות תנודתי יותר. אבל לעיתים קרובות מכירה בחסר היא לא אפשרית. לפיכך, משקיעים בשווקים מתעוררים חייבים להיות מוכנים לקחת סיכונים הדומים לסיכוני שוק והמתאם של אסטרטגיית שוקים מתעוררים למדד ה-S & P500  הוא 0.54.

כל מנהל אסטרטגיה בוחר להשתמש פחות או יותר מכל גישה של אסטרטגית המאקרו גלובל בקביעת אסטרטגיית ההשקעה שלו. מאקרו גלובל היא אסטרטגיה גלובלית כי סוחרים יכולים להשקיע בשווקים שונים (מטבעות, ריביות, סחורות …) ואסטרטגיה זו היא מאוד גמישה, כי ניתן להשקיע בכל הסוגים של ניירות הערך.

יחד עם זאת, אסטרטגיית מקרו גלובל היא עדיין אסטרטגיה מסוכנת כי קשה לחזות את התנודות בשוק. בינואר האחרון לדוגמה, כמה קרנות גידור הפסידו הרבה כסף בגלל אסטרטגית המקרו גלובל. בינואר 20015 הבנק המרכזי של שווייץ החליט להפסיק את קיבוע השער בין הפרנק השוויצרי והיורו. החלטה זו הייתה הפתעה אמתית בתחום הפיננסי. הפרנק השוויצרי עלה ב -30% באופן מידי והאירו איבד 15% מערכו בפחות מדקה אחת לאחר הודעה זו.  קרנות גידור רבות הושפעו מהשינויים הגדולים בפרנק שוויצרי וזה המקרה של אוורסט הון, אשר הימר כי הפרנק השוויצרי ייפול כאשר למעשה הפרנק השוויצרי עלה ב -30% לאחר ההודעה של הבנק המרכזי השוויצרי. מקרן השקעות שהייתה 830 מיליארדי דולר בנכס מנוהלים לסוף שנת 2014. ביום אחד בלבד, הקרן נמחקה ונותרה רק עם 2.2 מיליארד דולר. חברת קרנות גידור בת 25 השנים נאלצה לסגור 6 מתוך 7 הקרנות שלה. הימור רע באסטרטגיית מאקרו גלובל יכול למחוק את כל הכסף של הקרן. הקושי העיקרי עם אסטרטגיית מקרו גלובל הוא למצוא את העיתוי הנכון להשקיע ולהניח הנחות טובות ונכונות באשר לצפוי. ניהול הסיכונים באסטרטגיה זו הוא באמת חשוב.