Skip link

היתרונות והחסרונות של השקעות אלטרנטיביות

Facebook

היתרונות והחסרונות של השקעות אלטרנטיביות

פליקס מלמוד

השקעה אלטרנטיבית היא נכס שאינו בין סוגי ההשקעות הרגילים כגון מניות, איגרות חוב ומזומן. דוגמאות לנכסים אלה כוללים הון פרטי, קרנות גידור, נדל”ן וסחורות. נכסים מוחשיים אחרים, כגון מתכות יקרות, אמנות, יין, עתיקות, מטבעות או חותמות, נחשבים גם להשקעות חלופיות. ישנן אסטרטגיות השקעה אלטרנטיביות רבות, כגון לונג שורט מניות וניהול חוזים. מרבית נכסי ההשקעה האלטרנטיביים מוחזקים על ידי משקיעים מוסדיים או בעלי הון עצמי גבוה בשל מגבלות מורכבות ומגבלות רגולטוריות. עם זאת, משקיעים פרטיים, בעיקר קמעונאיים, החלו לשלב נכסים כאלו בתיקים שלהם, בשל הפופולריות הגוברת שלהם, הנובעת מיכולתם להפחית את הסיכון. בהשקעות אלטרנטיביות יש שפע של יתרונות כך שיש לשלב אותם בכל תיק. למרות התפקיד החשוב שיש להשקעות אלטרנטיביות בתיקים, קיימים גם סיכונים הקשורים אליהם, בדיוק כמו בכל השקעה אחרת. יועצים ניגשים אל סוגים כאלה של נכסים עבור הלקוחות שלהם בצורה זהירה מאוד, לאור היתרונות והחסרונות רבים הקשורים להשקעות לא מסורתיות.

להשקעות אלטרנטיביות יש יתרונות עצומים, שכן הם ממלאים תפקיד חשוב בתיק ההשקעות של הפרט. יש מקרים שבהם השקעות אלטרנטיביות חלופות מספקות הטבות מס שאינן זמינות בהשקעות מסורתיות. עם זאת, זה לא המעלה העיקרית. הסיבה העיקרית להשקעה בהם היא המתאם הנמוך לשוק. המתאם בין השקעות חלופיות לבין שוק המניות הוא נמוך ועל כן מהווה יתרון. מכיוון המתאם נמוך הוא התכונה החשובה ביותר בהשקעות אלטרנטיביות, חשוב לבדוק את ההתנהגות בפועל של ההשקעות האלטרנטיביות המתווספות לתיק. חלק מאסטרטגיות ההשקעה החלופיות יוצרות מתאם גבוה לשוק. דוגמה לכך היא לונג שורט מניות, שנמצאת בשימוש נרחב על ידי קרנות גידור. הן יוצרות חשיפה חיובית לשוק, אשר מאפשרת להם ליהנות מעליית ערך ארוכת הטווח הקיימת בשוק המניות. לדברי BlackRock, יש בממוצע מתאם של כ-75% לשוק בקרנות אלה.  אם קרן שכזו היא טובה, היא יכולה להחליף את החשיפה למניות אבל לא להוות השקעה אלטרנטיבית שיש לה פוטנציאל להרוויח גם אם השוק יורד. החלופות מוסיפות מיד אלמנט של גיוון לתיק ומסייעות בהפחתת הסיכון הכולל. בנוסף, קיים פוטנציאל ששיעור התשואה להשקעות אלטרנטיביות יהיה גבוה יותר מזה של השקעות מסורתיות (מניות, אג”ח, מזומנים, קרנות נאמנות, תעודות סל). כאשר השוק תנודתי, לכמה מהאסטרטגיות של השקעות חלופיות יש יכולת לייצר רווח בשל המתאם הנמוך שלהן. זה יכול להניב תשואות חיוביות במהלך שוק בירידה תקופות צמיחה יציבה שמזומנים לא יכולים להציע. למשקיעים פרטיים יש גישה לתשואות הגבוהות יותר, שכן הם אינם זמינים עוד רק למוסדות עשירים ועשירים, כגון קרנות פנסיה וקרנות. בהתחשב בכל היתרונות, ברור כי השקעות אלטרנטיביות צריכות להיות חלק בכל תיק פרטי, כל עוד הם מוקצים כראוי.

להשקעות אלטרנטיביות יש גם חסרונות מסוימים. החיסרון העיקרי הוא שהם מורכבים וקשים יותר להבנה מאשר השקעות מסורתיות. האסטרטגיות עשויות להיות מורכבות ובדרך כלל נדרשים בהם עמלות גבוהות יותר. כמה מההשקעות האלטרנטיביות הן תנודתיות יותר מאשר מניות, אג”ח ומזומנים, השקעות מסורתיות אחרות. רוב החלופות הן קרנות גידור, אשר כפופות פחות רגולציה מאשר קרנות נאמנות, מנהלי תיקים ותעודות סל. פחות רגולציה פירושה כי קרנות יכולות להשתמש במינופים גבוהים ובסיכונים גבוהים יותר. לא ניתן לסמוך על פרסום התשואות אלא אם יש לקרן נאמן מהימן. בנוסף למורכבות, השקעות אלטרנטיביות הן נזילות פחות, כלומר, קשה יותר למכור אם המשקיע צריך את הכסף בחזרה. קיימת גם סוגיית המתאם בין השקעות אלטרנטיביות בתוך תיק. לדוגמה, יכול להיות מקרה שבו לאסטרטגיות אלטרנטיביות רבות יש מתאם גבוה ביניהן, אשר יגביל את האפשרות לגוון את הסיכון. לכן, יהיה צורך למצוא השקעות אלטרנטיביות עם מתאם נמוך ביניהן. על מנת להתמודד עם החסרונות הללו יש לבחון את המתאם בין חלופות שונות, את כמות המינוף שקרן גידור יכולה להגיע אליה, נזילות, עמלות ותקנות הקשורות בהשקעות אלו. זה יכול לעזור להקטין את הסיכון ולשמור על יחס סביר של סיכון תשואה בתיק הכולל.

חלק מן החסרונות הקשורים השקעות אלטרנטיביות הם פשוט תפיסות מוטעות. מקובל לחשוב שהשקעות אלטרנטיביות מגדילות את התנודתיות, אך טבען של ההשקעות הלא מסורתיות הללו הוא לצמצם אותה באמצעות פרופיל תשואה שונה. להשקעות אלטרנטיביות יש היסטורית מתאם נמוך של תשואה להשקעות מסורתיות. גיוון תיק השקעות מסורתי עם השקעות אלטרנטיביות המתאימות עשוי לסייע בהפחתת התנודתיות הכוללת. בשל קורלציה נמוכה, משקיע יכול להחליף חלק מהחשיפה המנייתית באלטרנטיבי ולהקטין את הסיכון באופן משמעותי. ניתן גם להחליט להגדיל את החשיפה לנכסים מסוכנים, כגון מניות ואלטרנטיבי, כדי להגדיל את פוטנציאל הרווח, תוך שמירה על סיכון זהה. סוגיית הנזילות היא זו שמוסיפה גם לאופי המסוכן של השקעות חלופיות. אבל, רמות שונות של נזילות מאוזנים בדרך כלל על ידי תשואות גבוהות יותר. זה מכסה על “פרמיית הנזילות”, אשר המשקיעים דורשים על נכס שלא ניתן לממשו בקלות עבור שווי השוק ההוגן שלו. הסיכונים הכרוכים בהשקעות אלטרנטיביות אכן קיימים, אך הקצאה נאותה ופיזור תיקי השקעות מאפשרת למשקיעים לצמצם ולהקטין אותם באופן משמעותי.

הגרף הבא פורסם על ידי מורגן סטנלי והוא מדגים את ההשפעה של הקצאת השקעות אלטרנטיביות על הסיכון, התשואה והתנודתיות במהלך 25 ​​השנים האחרונות:

אם משקיע רוצה לכלול השקעות אלטרנטיביות בתיק שלו, הם צריכים לחפש קרן נאמנות או מנהל קרן גידור עם רקורד ארוך ומוניטין טוב. משקיעים העובדים עם יועץ פיננסי צריכים להבין את ההיגיון מאחורי הוספת השקעות חלופות לתיק. הבנה זו צריכה להתחבר ליעדי ההשקעה מטרה הכוללים של המשקיע. יש שאלות רבות שמשקיעים צריכים לשאול את היועצים שלהם כגון מהי הנזילות הבסיסית של ההשקעות? מהי נזילותה של הקרן? מהו מבנה העמלות ובאילו סוגי סביבה מצפה מנהל האסטרטגיה להרוויח? היועצים צריכים גם לשאול שאלות לגבי סובלנות הסיכון של המשקיעים ואופק ההשקעה לטווח הארוך. הם צריכים לשקול את כל האפשרויות בעת בניית תיקי הלקוחות שלהם, תוך התחשבות ביעדי התשואה, סובלנות לסיכון וצרכי ​​הנזילות. הבנת היתרונות, החסרונות והטבע של החלופות היא המפתח כאשר מדובר בהמלצה והקצאה של השקעות אלה עבור תיק לקוחות.

 

תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ”ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות). הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס “ניתוח טכני”, כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים ומנכ”ל בתטא 1 כ- 17 שנה (רישיון מספר 4786) . אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון,,MBA תטא 1 השקעות וניירות ערך בע”מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל’ – 02-6251213