Skip link

המיתון העולמי צפוי לחזור ?

Facebook

המיתון העולמי צפוי לחזור ?

 

האם הבורסה לפני מפולת?

בשנה האחרונה סקירות וכתבות רבות דיברו על המיתון העולמי שצפוי לחזור ובגדול, ועל הירידות בבורסה שצפויים להתחדש ממש בקרוב.

פרופסורים מכובדים לכלכלה, אנליסטים ומנתחים טכניים ניסו למצוא את האות שתתאר בצורה המדויקת ביותר מבחינה גרפית את המשבר הנוכחי ואת היציאה ממנו. וכך הפכו האותיות U V W L לכוכבות.

הבורסה בישראל החלה את מסע העליות שלה בחודש מרץ 2009. מדד המעו”ף ירד לשפל של 592 נקודות ב 23.11.2009, ולאחר דשדוש של 4 חודשים ופריצה של רמת ה-710 הגיע מהלך העליות המדהים שביצעה הבורסה בשנת 2009.

בארה”ב לעומת זאת הדינאמיקה היתה מעט שונה. בתאריך ה- 9.03.2009 הגיע מדד ה-SNP500 לשפל של 676 נקודות ומשם החל גל עליות חד שנמשך עד סוף שנת 2009.

ניתן לומר שמלבד נקודת שפל שונה, מהלך העליות האמיתי בשני השווקים וכמובן כמעט בכל שווקי המניות בעולם החל בחודש מרץ 2009.

כאשר מתבוננים בגרפים של מרבית שוקי המניות בעולם, V היא האות הקרובה ביותר לתאר את מהלך ההתרחשויות. הירידות החדות של שנת 2008 בעקבות משבר האשראי ומיד לאחר מכן וללא תקופת צינון הזינוקים שהתרחשו לכל אורך שנת 2009 בעקבות הציפיות ליציאה מהמשבר מבטאים היטב את צורת ההתאוששות. מתוך ארבעה אפשרויות של התנהגות השווקים נשארנו רק עם שניים V או W.

מאז החלו השווקים לעלות אנו קוראים כמעט בכל יום על האפשרות של חזרה למיתון ועל כך שהבורסה צפויה לרדת בחדות מטה( תרחיש ה-(W. יש הסוברים שהבורסות בעולם יגיעו אף לשפל נמוך יותר מזה שנראה תוך כדי משבר האשראי.

הכלכלנים כדרכם מנסים לתת את הסיבות המאקרו כלכליות כגון הדפסת כספים מאסיבית בארה”ב ובעולם כולו כדי להילחם במשבר והגירעונות העצומים המאיימים על יציבותן ותפקודן של מדינות שלמות. כלכלנים אילו מעריכים שהצמיחה והרווחים שמוצגים כרגע הם זמניים וברגע שתוכניות הסיוע של הממשלות תעצרנה תיפסק הצמיחה והכלכלות יחזרו למיתון נוסף. תוסיפו לכך הם אומרים את העובדה שהקטר האמיתי של כלכלת העולם, הצרכן האמריקאי, נלחם באבטלה וברצון הולך וגובר לחסוך כסף ולא לבזבז ותגיעו למסקנה שהעתיד לא  יהיה כל כך ורוד.

מי שמכיר את ההיסטוריה זוכר את השפל הכלכלי הגדול שהתרחש בשנת 1929. השווקים ירדו בחדות, לאחר מכן התאוששו בצורה מדהימה לפני החזרה למיתון נוסף שדרדר את השווקים לתהומות חדשים. אנשי הכלכלה המתנגדים לתרחיש זה טוענים שהתגובה של הממשלות אז לא הייתה נכונה ושכיום הבנקים המרכזיים הם יותר למודי ניסיון משגיאות העבר. במיוחד  ברנינקי שהוא מומחה למשבר של וידאג לא לחזור על הטעויות של 1929.

מנתחים טכניים בארץ ובעולם מדברים על הירידות שבדרך בגלל תורת גלי אליוט. לפי תיאוריית הגלים של אליוט כל המגמות בשוק מורכבות מגלים דומיננטים שקובעים את המגמה הראשית ומגלים מתקנים. בשוק עולה לפי התיאוריה יהיו 5 גלים עולים ו 3 גלים מתקנים כלפי מטה. אם נסתכל על המעו”ף אזי מפבואר 2003 היו 5 גלים(3 עולים ו2 יורדים) שהביאו אותו לשיא של 1248 אח”כ הגיע גל יורד A שהביא את המעו”ף לשפל של 592, העליות של 2009 יכולות להוות את גל B העולה, ולפיכך צפוי לנו גל מתקן נוסף C שיוריד את המעוף לשפל נמוך מ-592.

החיסרון העיקרי בשיטה זו הוא הקושי בספירת הגלים ובקביעת המגמה בה אנו נמצאים.

השורה התחתונה היא שאיש אינו יודע או יכול לדעת בוודאות אם צפויות לנו עדיין ירידות חדות. כסוחרים וכמשקיעים בשוק ההון אנחנו לא יכולים לקבל החלטות נכונות מתוך מחשבה שהמשבר הבא מעבר לדלת והוא עומד להיכנס בכל רגע. הסיבה לכך היא שבמצב זה רגש הפחד הוא זה שישלוט בנו ובהחלטות ההשקעה שלנו ויגרום בוודאי לנזק.

התייחסות לתרחיש של מפולת נוספת בשווקים היא הכרחית וכמו בכל זמן, יש לשמור על ערנות מתמדת. אין זה אומר שצריך לפעול מתוך פחד ולהיות מחוץ לשוק או להיות בשורט בתקופות שהשוק עולה אך לא מראה סימני חולשה אמיתיים.

כמנתח טכני וסוחר בשבילי המחיר הוא האמת היחידה. דיבורים על נפילות בבורסה בגלל עליית הריבית המתקרבת או בגלל האינפלציה הצפויה מגולמים בגרף ורק אם אכן יהיו ירידות ומבנה הגרף ישתנה ויצביע על ירידה מחודשת יהיה צורך לחשוש מירידות חדות. עד אז, נקודת המוצא שלי ושל עמיתי בית השקעות תטא 1 השקעות וניירות ערך היא שהעליות צפויות להמשך.

במידה ויש לכם שאלות אל תהססו לפנות אלינו. כמו כן אתם מוזמנים לקורא מאמרים נוספים בנושאי שוק ההון השונים מפורסמים על ידי בית השקעות תטא 1

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה ל קרנות נאמנות ש”מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע”מ מנהלת”. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל, יש להם בהם עניין אישי ועל כן קיים ניגוד עניינים במישרין. התחזית צופה פני עתיד ומבוצעת על פי ניתוח טכני ולא כלכלי. כל אירוע מדיני, כלכלי, פוליטי או אחר יכול לגרום לכך שהתחזית לא תתממש והיא עשויה להיות שגויה גם ללא אירוע כלשהו. התחזית אינה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך התחזית הנ”ל עושה זאת על אחריותו בלבד.