Skip link

הקשר בין מסחר בבורסה לגלישת גלים

Facebook

הקשר בין מסחר בבורסה לגלישת גלים

 

כתבתי בעבר על הקשר הקיים בין הבורסה לבין מזג האוויר. כסוחר מצאתי לנכון לכתוב מאמר נוסף והפעם על הקשר בין מסחר בשוק ההון וגלישת גלים. אחד הכללים הבסיסיים במסחר שגם אותו הזכרתי בעבר מתייחס לכך שחשוב מאוד לסחור עם המגמה,’ The trend is your friend’. בנקודה זו קיים קשר הדוק בין גלישת הגלים למסחר בבורסה.

כמו שסוחר מנוסה בתחום מסחר בבורסה מנסה לזהות מגמה ולהצטרף אליה כדי להרוויח, כך גולש גלים מחכה לגל הנכון כדי לעלות עליו וליהנות מחוויית גלישה מרגשת.
כמו בים, כך בבורסה ישנם סוגים שונים של גלים וכל סוחר \ גולש צריך לחפש ולמצוא את התנאים האופטימליים מבחינתו לגלוש \ לסחור.
גולש ותיק בעל ניסיון לא יסתפק בגלים של 2 מטרים וייסע למקומות רחוקים רק כדי לתפוס גלים גבוהים במיוחד. ברור שגולש מתחיל ללא ניסיון ימצא את עצמו בסכנה גדולה אם יתחיל לגלוש בים סוער כל כך.

בבורסה אנו מדברים על מגמות. עוצמת ואורך המגמה מקבילים לגובה ועוצמת הגלים בים.
ישנם סוחרי יום שעובדים על מגמות תוך יומיות שהן הקצרות ביותר. סוחרים אחרים מחפשים לתפוס מהלכים גדולים יותר ומחפשים את המגמה הבינונית. וישנם את אלו שכמעט ולא משנים את הפוזיציה שלהם מכיוון שהם סוחרים על מגמות ארוכות. כמובן שבמסחר לכל טווח מגמה היתרונות והחסרונות שלו אבל לא ניכנס לנושא הזה במסגרת מאמר זה.

אם תשאלו גולש \ סוחר וותיק מה התרחיש ממנו הוא חושש  יותר מכל התשובה תהיה זהה : שהשוק \ ים יהיה שקט. בעולם הגלישה ים שקט גורם לתיסכול לגולש שהשקיע זמן ומאמץ והגיע לים כדי לתפוס גלים טובים ומסתבר שהם ממאנים להגיע.
בבורסה ישנן תקופות של דשדוש בהן אין מגמה ברורה בשוק והדבר גורם נזק בעיקר לסוחרים שעובדים על טווח הזמן הבינוני. ישנו דמיון רב בין הסיטואציות וההשפעה המנטאלית על הסוחר\גולש מאוד דומה.

סוחר בעל ניסיון שמחפש לתפוס מגמה יודע שאסור לאבד את הסבלנות בזמן ההמתנה. תקופת דישדוש ממושכת מהווה תקופת מבחן לא פשוטה גם לסוחר הממולח ביותר. הכלל החשוב ביותר הוא שבזמן הדישדוש  אסור להפסיד יותר מידי ואסור לאבד את הסבלנות ולהתפתות לסיכונים מיותרים. עם זאת חשוב מאוד לשמור על עירנות גבוהה מספיק כדי לתפוס את המהלך הבא שיגיע (והוא תמיד מגיע לבסוף) ולהרוויח ממנו כמה שיותר.
אותו גולש ששוכב על הגלשן וממתין לגל המתאים שיגיע דרושה גם כן סבלנות רבה וחוזק מנטלי. מחסור ביכולות הללו יגרמו לגולש לבזבז כוחות מיותרים בניסיון לתפוס גלים לא מתאימים או שהוא יוותר על הרעיון ויחזור לביתו.

סוחרים וגולשים בעלי ניסיון יודעים שהרבה פעמים הגלים הטובים מגיעים ללא התראה מוקדמת. נניח שבחוף מסוים ישנו גל מדהים בגובה 7 מטרים שמגיע פעם בשעה. באותו החוף יימצאו הרבה גולשים שישכבו על הגלשן במשך שעה רצופה רק כדי לא לפספס את הגל הזה כאשר יגיע. לעומתם הגולשים הפחות מנוסים או אלו שאיבדו את סבלנותם יישבו על החוף מתוך מחשבה שיוכלו לזהות את הגל מגיע מבעוד מועד ויספיקו לתפוס אותו. ברוב המקרים הם יפספסו את הגל ויאלצו לחכות לגל הבא והפעם לחכות לו בתוך המים תוך הקפדה לא לבלוע הרבה מים ולא לאבד הרבה כוחות בזמן ההמתנה.
זמן ההמתנה לגל הנכון עשוי להיות מורט עצבים בים ובבורסה ולכן עלינו כגולשים \ סוחרים להצטייד בהרבה חוזק מנטאלי, סבלנות והכי חשוב לא להפסיד יותר מידי כסף \ כוחות בזמן ההמתנה. ישנו יתרון מאוד חשוב לסוחר בבורסה על פני גולש הגלים. הגולש ממתין לגל שיכול להופיע מכיוון אחד בלבד לעומת זאת הסוחר בבורסה יכול לנצל מגמות בשני הכיוונים, לונג\שורט כדי להרוויח.

מאמר זה נכתב ע”י אבירם ברדוגו, מנהל אסטרטגיות מסחר בתטא 1 בית השקעות

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש”מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע”מ מנהלת”. הכותבים ו/או לקוחותיהם עשויים להחזיק בנכסים הנ”ל ועשוי להיות להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.