Skip link

השקעות אלטרנטיביות זו לא אופציה מפחידה אחרי הכל

Facebook

השקעות אלטרנטיביות זו לא אופציה מפחידה אחרי הכל

שרה אובריאן 02.12.2013 CNBC
תרגמה מאנגלית: טל אילון.
עבור משקיעים המילים “השקעות אלטרנטיביות” לעיתים קרובות מתקשרות ביחד עם  מונחים מפחידים כמו “התרסקות שוק” ו-“התנפצות בועה”.
אבל השקעות אלטרנטיביות נמצאות יותר ויותר בשימוש על ידי יועצי השקעות בתיקי השקעות.
יועצים רבים למדו בהדגשה את החשיבות של השקעות אלטרנטיביות במהלך המשבר הפיננסי של 2008, כאשר נכסים של לקוחות סבלו מנפילות חדות בערכם. חלק מהנכסים המפסידים, תלוי בהשקעות הספציפיות, הגיעו לשיעור ירידה של 50%.
“יועצים הבינו שהם היו צריכים למתן ירידה מסוג זה”, אומרת נדיה פאפגיאניס, מנהלת מחלקת המחקר להשקעות אלטרנטיביות במורנינגסטאר, חברה לבחינת השקעות עצמאית ובלתי תלויה. “הם נהיו מודעים יותר לסיכון בתיקים של לקוחות”.
זה עניין מסובך להגדיר השקעות אלטרנטיביות. חלק מהיועצים תופסים אותן כמו כל דבר שאינו השקעות מסורתיות כדוגמת אגרות חוב ומניות נסחרות בבורסה. אחרים יגידו שאלה השקעות שתפקידן לעשות זיג כאשר שווקי המניות עושים זאג, השקעות שממתנות את התנודתיות של התיק או גידור כנגד חסרונות פוטנציאליים.
חשבונות קרנות נאמנות אלטרנטיבית הם פחות מ-6% מהנכסים בקרנות לפי מורנינגסטאר. אבל בתשעת החודשים הראשונים של 2013 הוזרמו להן כמעט 14% מהכסף החדש שהועבר לקרנות הנאמנות.
באופן כללי, יועצים מסכימים שאם משתמשים בהן כראוי, התפקיד של השקעות אלטרנטיביות בתיקים יכול להיות חשוב כמו של המניות ואגרות החוב המוכרות. השקעות אלטרנטיביות יכולות לנוע בין קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות, סחורות ואף תעודות סל (ETP-ים) וקרנות השקעה בנדל”ן שאינן נסחרות בפומבי (REIT-ים).
יחד עם זאת צריך להיזהר: יועצים גם מזהירים כי השקעות אלטרנטיביות הן מורכבות להבנה.
אפילו יועצים פיננסיים מקצועיים לא תמיד מודעים לחשיבות של שילוב השקעות אלטרנטיביות בתיקי הלקוחות. סקר שפורסם בסוף החודש שעבר על ידי Natixis Global Asset Management מראה כי 89% מהיועצים משתמשים בהשקעות אלטרנטיביות מידי פעם, אבל רק 25% משתמשים בהן באופן קבוע.
הסיבות העיקריות שניתנו לחוסר השימוש באסטרטגיות אלטרנטיביות באופן רחב יותר הן שיועצים נצמדים למה שהם יכולים להסביר ללקוחות (44%) וגם בגלל שלקוחות מאמינים שהשקעות אלטרנטיביות הן מסוכנות (44%)
המתכנן הפיננסי המוסמך, קלארק רנדל, המייסד והבעלים של משרד התכנון הפיננסי “ההארה הכספית”, מצביע על כך שהמשקיעים מפחדים מלשמוע על הפסדי כספים אדירים שנבעו ממעשים פליליים ורמאיות כגון ההשקעות של מנהל קרנות גידור ברני מיידוף, אשר בשנת 2008 התבררו כהונאה בסדרי עתק.
“קרנות גידור ללא פיקוח קיבלו את כל הפרסום”, אמר רנדל, אך הדגיש כי שימוש באסטרטגיות גידור הוא שונה משימוש בקרן גידור מסורתית.
לא במפתיע, חברות לניהול השקעות מזהות את העניין הגובר בהשקעות אלטרנטיביות בקרב היועצים.
בחודש אוקטובר, חברת השקעות פידליטי השיקה את מה שמכונה “רשת ההשקעות האלטרנטיביות”. בעיקרו של דבר, זה יעשה השקעות אלטרנטיביות כמו קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות וקרנות נאמנות חלופיות זמינות ללקוחות המוסדיים שלה, הכוללים יועצים, ברוקרים ומשרדים משפחתיים.
“אחת הסיבות העיקריות שאנחנו מציעים היא לעזור ולאפשר ליועצים להרגיש ביטחון באימוץ השקעות אלטרנטיביות בתיקי הלקוחות שלהם”, כך לדברי גארי גלאגר, סגן נשיא בכיר לתוצרי השקעה בFidelity Institutional Wealth Services. “יועצים מחפשים ללמוד ואנו תומכים ומשקיעים מאמצים שיכולים לעזור להם להיות יותר בטוחים בשימוש בהשקעות אלטרנטיביות בתיקים”.
רשת פידליטי תציע משאבי חינוך גם למשקיעים.
המתכננת הפיננסית המוסמכת קתרין ואלגה, הבעלים של Green Bridge Wealth Management, משתמשת בהשקעות אלטרנטיביות בתיקי הלקוחות שלה, אך מבססת את שיחותיה על השקעות אלטרנטיביות על ההבנה של הלקוח או עניין ביסודות השוק.
“בערך 80% מבסיס הלקוח, אתה נצמד לתוכניות וניל אלטרנטיביות כמו תעודות סל, קרנות נאמנות או קרנות נאמנות ריט לונג שורט”, אומרת ואלגה.
היא, כמו יועצים אחרים, מדגישה את החשיבות של שמירה על ייעוץ מקצועית כזה מגיע להשקעות אלטרנטיביות, “בכל הכנות, כולם צריכים לדבר עם יועץ”, לדברי ואלגה.
 קישור למאמר המקורי באתר CNBC:
תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ”ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע”מ (עד 16.06.13 היה שם מנהל הקרן מיטב ניהול קרנות נאמנות (1982) בע”מ), ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס “ניתוח טכני”, כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע”מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל’ — 02-6251213