Skip link

השקעות אלטרנטיביות לגיוון

Facebook

השקעות אלטרנטיביות לגיוון

הגלובליזציה מקשה על פיזור הסיכון. מה הפתרון?

טיילור סמית’, 22/12/14 בחסות בהרינגר

 

לא מזמן, משקיעים יכלו לבנות את מה שהם חשבו שהיה תיק השקעות מפוזר היטב רק באמצעות שלושה סוגי נכסים – מניות, אגרות חוב ומזומן. היום לעומת זאת, גלובליזציה מוגברת ואסטרטגיות מתוחכמות לניהול סיכונים גרמו לכך שקשה יותר למצוא גיוון אמתי.

בהתחשב בכך שדגמי הקצאת נכסים מסורתיים אינם מציעים יתרונות של מקדם מתאם נמוך כפי שעשו פעם, השקעות אלטרנטיביות צוברות תאוצה בקרב יועצי השקעות והלקוחות שלהם כדרך להגדיל את הגיוון, להקטין את מקדם המתאם ולהקטין את תנודתיות תשואת התיק.

 

גלובליזציה וגיוון

 

בעשורים האחרונים שווקים פיננסיים ברחבי העולם הפכו למחוברים בהתנהגותם יותר ויותר. שווקים בינלאומיים לא מתפקדים עוד כתחומים נפרדים, אלא כחלקיו של שוק ההון הגלובלי. כתוצאה מכך, המדדים של MSCI העולמיים, כולל אלה המדגישים גם שווקים מתפתחים וגם מפותחים, הצביעו על שיעורי מתאם גבוהים עם מדד ה-500 S & Pבמידה ניכרת במהלך שני העשורים האחרונים. תוסיפו לזה התקדמות טכנולוגית, שמעבירה מידע באופן כמעט מידי, ואתם מקבלים עולם שבו “מה שקורה בדה מוין משפיע על שנחאי”, כפי שפרנק מילר, סגן נשיא בכיר וראש ההפצה בבהרניגר, מנסח זאת.

 

 

בעוד קידום גלובליזציה מוצג לעתים קרובות כיתרון למשקיעים, יש לכך השלכות שליליות, בין היתר. הרמה הגבוהה הזו של חיבור הדדי הביאה להידוק מקדם המתאם, אשר מהווה בעיה עבור יועצים המחפשים לשמור על תיקים מאוזנים. השקעות המתואמות מאוד עם השוק הרחב מציעות פחות יתרונות גיוון.

לאחרונה, בשנת 1990, זה היה קל יחסית למצוא השקעות עם מתאם חודשי שנתי נמוך; אבל זה כבר לא המקרה. לדוגמא, בשנות ה-90, מדד הראסל 2000 הציג בממוצע מתאם של 51% לשוק השורי עם 500 S & P, בין שנות 2007 ו-2013, המדדים היו בקורלציה של 78% בשוק השורי.

מתאם צולב נכס הוא גם בעלייה. לדוגמא, דעה רווחת גורסת כי קרנות אג”ח נעות בכיוון ההפוך ממניות. בשנות ה-90, זה היה נכון, על פי רוב: היה למדד Barclays US Corporate High Yield מתאם שוק שורי של 15% עם ה-S & P, בין השנים 2007 ו-2013, עם זאת, שיעור המתאם עלה לכמעט פי ארבע.

תשואות מתואמות יכולות להוות סיכון מיוחד למשקיעים שמתקרבים לפרישה, אלה שיכולים לייצג את בסיס הלקוחות התובעני ביותר של יועץ. “משקיעים אלו מחפשים עלייה בשיעור משמעותי וירידה בתנודתיות כי, כגמלאים, ייתכן שיש להם רק הזדמנות אחת לעשות את זה נכון”, אומר מילר.

יתרון נוסף של גיוון יסודי הוא שזה עוזר לנהל את התנודתיות – דבר אשר יש לו חשיבות מיוחדת בירידות בשוק, כאשר לעתים קרובות יש ללקוחות קושי אמתי לדבוק בתכנית ההשקעות שלהם.

 

התפקיד של השקעות אלטרנטיביות

 

יועצים פיננסיים הופכים להיות מודעים יותר ויותר ליתרונות הפוטנציאליים של השקעות אלטרנטיביות בתיק ההשקעות. כמעט שמונה מתוך עשרה יועצים מאמינים שהיתרון העיקרי של השקעות אלטרנטיביות הוא היכולת שלהן לספק גיוון באמצעות מתאם נמוך, זאת על פי סקר שנערך לאחרונה על ידי מורנינגסטאר ובארון.

אפיקי השקעה אלטרנטיביים הופכים להיות נגישים יותר ויותר למשקיעי היומיום, ומשקיעים שמים אליהם לב. בעוד ניירות הערך אלה הם בדרך כלל יותר נזילים מאשר השקעות מסורתיות ולעתים קרובות נושאים עמלות גבוהות יותר, חלק מהמשקיעים מוכנים להתפשר בנושאים אילו בתמורה לפוטנציאל לשיעורי תשואה ריאלית גבוהה יותר ולמתאמים נמוכים יותר.

 

מידע נוסף ליועצים פיננסיים

 

כדי לברר פרטים נוספים, ניתן להוריד את הנייר אינפורמטיבי הלבן, “גיוון עם אלטרנטיבות: בניית תיקים שמקטינים את התנודתיות ואת הסבירות של מכירה המבוססת על הפחד”, אשר זמין בקישור behringerinvestments.com/evolve. משאב זה עוזר ליועצים פיננסיים לחדד את המומחיות שלהם בשימוש בהשקעות אלטרנטיביות שעשויות לשפר את התשואה לטווח ארוך על ידי מקלים את ההשפעות של תנודתיות, שיכול לפתות את המשקיעים לעשות את הדבר הלא נכון בזמן הלא נכון.

גיוון אינו מבטיח רווח או אבטחה נגד אובדן. ביצועי העבר אינו מעידים ולא מבטיחים תוצאות בעתיד.

למטרות חינוכיות בלבד.

 

קישור למאמר המקורי: http://wealthmanagement.com/alternative-investments/alternatives-diversification?NL=WM-09&Issue=WM-09_20141230_WM-09_989&sfvc4enews=42&cl=article_4&YM_RID=CPG09000005647339&YM_MID=1538

 

 תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ”ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע”מ ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס “ניתוח טכני”, כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע”מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל’ – 02-6251213