Skip link

מייסד קרנות הגידור הגדולות בעולם אומר כי “הגודל” של ההאטה הבאה יהיה עצום

Facebook

מייסד קרנות הגידור הגדולות בעולם אומר כי “הגודל” של ההאטה הבאה יהיה עצום

תרגם מאנגלית: סהר דמארי

לריי דליו מחברת Bridgewater Associates יש חדשות טובות למשקיעים בוול סטריט, אך גם כמה חדשות רעות.

ראשית החדשות הטובות: מייסד קרן הגידור הגדולה בעולם, המתגאה בניהול של כ -102 מיליארד דולר , אומר שהכלכלה העולמית “נמצאת בשיא או ממש לידו”, עם מעט סיכונים גדולים באופק. על רקע עליית מחירי המניות, מדד הדאו ג’ ונס, מדד ה – S & P 500,   מדד ה – SPX ומדד הנאסד”ק, מרחפים סביב השיא של כל הזמנים, התמונה נראית די שלווה. אפילו מדד ה- FTSE 100 UKX של לונדון, נסגר ברשומה ביום שישי.

“הכלכלה נמצאת כעת במיטבה או בקרבתה, ואנחנו לא רואים סיכונים כלכליים גדולים באופק לשנה הקרובה”, כתב דליו בהודעה שפורסמה ביום שישי.

עכשיו, החדשות הרעות: בטווח הארוך יותר, השקפתו של דליו אינה כה מתוחכמת.

“לכן אנו חוששים, כי כל מה שיגיע בסופו של דבר, ככל שיגיע בסופו של דבר, עלול להביא לקונפליקט חברתי ופוליטי הרבה יותר גדול מאשר כיום”, הוא כותב.

יותר משמונה שנים לאחר שהמערכת הפיננסית העולמית קרסה, כיום נראה כי השווקים הגלובליים יציבים. בנקאים מרכזיים ביססו חלק גדול מהצמיחה בשוקי המניות על ידי שמירה על עלויות השאלה מאוד נמוכות.

הנשיא דונלד טראמפ נדר ליישם מערך של מדיניות אשר יפיח רוחות חיות בכלכלת ארה”ב, ונראה כי משקיעי הון סיכון ברחבי העולם תלו לפחות חלק מהתקוות שלהם על התגבשות המדיניות העסקית והמקצועית המדוברת.

אבל טראמפ אינו הזרז היחיד שמאחורי הסנטימנט השורי בשוק, רווחי חברות המציעים תחזית אופטימית יותר על בסיס יחסי  והשיפורים האמורים בתחומים אחרים בעולם גם הם עומדים ביסוד האופטימיות בשוק.

הדאגות של דליו לעומת זאת, הן כי החוב מובנה במערכת חובות אחרות כולל פנסיה ומערכת בריאות,הדבר יכול ליצור “סחיטה” איטית ומתמשכת של הכלכלה והמשק. במקום זעזוע אחד גדול דליו מנבא שזה “יבוא בהדרגה ויפגע באלה שנמצאים במצוקה הקשה ביותר”.

הערכות השווי הגבוהות של מדדים להון ורמות נמוכות בצורה לא טבעית של מדד הפחד של וול סטריט, מדד התנודתיות CBOE VIX, אשר נגע בשפל של יותר מ -23 שנה בתחילת השבוע, עורר תחושה של אי-נוחות שהשוק המחזורי השורי שנמשך כבר בשנה התשיעית יגיע למבוי סתום.

“ארה”ב נמצאת בתקופה של חוסר ודאות פוליטית יוצאת דופן, שכן המדיניות של הממשל החדש ממשיכה להתגבש”, אמר דליו, תוך רמז לחלק מהדרמה האחרונה שהשתררה בבית הלבן אחרי שטראמפ פיטר את מנהל משרד החקירות הפדרלי לשעבר ג’יימס קומי.

קרן הגידור מאסטרו אומרת כי למשקיעים עשויות להיות עוד שנתיים כדי לאסוף את הרווחים על התשואות. למען האמת, אף אחד לא באמת יודע החגיגה תסתיים מתי  אבל זה יכול להיות נכון לשים לב למה שיש לכסף החכם לומר.

קישור למאמר המקורי:

http://www.marketwatch.com/story/hedge-fund-pro-ray-dalio-has-some-bad-news-says-for-stock-market-investors-2017-05-12

 

תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ”ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות). הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל ויש להם עניין אישי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.   כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 11937). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. סהר דמארי, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע”מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל’  02-6251213