Skip link

ניתוח טכני של מניית טבע

Facebook

ניתות טכני למניית טבע

מחיר אחרון:  8.4$

חברת טבע פועלת בתחום התרופות הגנריות(ייצור תרופות לאחר שהפטנט עליהן פג) והיא מובילה עולמית בתחום הזה.

להלן גרף מחיר המניה ל-20 השנים האחרונות

עד יולי 2015 עלתה טבע בצורה עקבית ויפה. טבע גדלה בעיקר באמצעות רכישות של חברות אחרות ומיזוגן לתוך טבע תוך יצירת סינרגיה ויעילות בשיווק והפצת התרופות..

מאז, אירועים שונים הזיקו מאוד לטבע וביניהם:

  1. איבוד הפטנט על תרופת הקופקסון, לטיפול בטרשת נפוצה
  2. ביולי 2017 רכישה טבע את החטיבה הגנרית של אלרגן ב-40 מיליארד דולר, 90% במזומן, חטיבה זו הייתה כמעט בשווי של טבע עצמה.
  3. רכישה של חברה מקסיקנית בשם אקטיבייס ב-2 מיליארד דולר
  4. ניסיון השתלטות על חברת מיילן גרם הפסדים של כחצי מיליארד דולר לטבע.

הודעת הרכישה גרמה לזינוק חד במחיר המנייה אולם לאחר מכן החלה ירידה עקבית ומשמעותית במחירה של טבע עד לשפל של 6.5$

טבע קבלה זריקת עידוד כאשר בשנת 2018 המשקיע האגדי וורן באפט רכש כמה אחוזים מטבע, נכון לסןף 2019 מופסד על השקעתו אבל לא שינה את אחזקותיו.

ההודעות האחרונות בדבר אספקת תרופה נגד הקורונה אינן משמעותיות. מדובר בחומר שעשוי לעזור אבל הוא רחוק מתרופה חדשה או חיסון לקורונה. אסור לשכוח גם שטבע אינה מתמחה בייצור תרופות חדשות ושהקופקסון היה די מחוץ למהלכים הרגילים של טבע.

ברם, לא רבים יודעים מהי הסיבה האמתית לנפילתה של טבע. בחינה של חברות תרופות אחרות העוסקות בתחום הגנריה כגון מיילן(שכבר אינה נסחרת בארץ), פריגו ואופקו הלט’ מגלה כי גם הן ירדו ב90%-95% מהשיאים אליהם הגיעו.

הסיבה האמתית לירידה במחיר היא כניסת חברות הודיות לשוק הגנרי. לחברות ההודיות יש יתרון גדול על חברות מערביות. כוח האדם המקצועי והלא מקצועי זול הרבה יותר ואין תכניות תגמול של מיליוני דולרים למנהלים. תחרות זו צפויה להשפיע הרבה על טבע כך שאין מה לצפות לחזרה למחירים של 2015 בעתיד הנראה לעיין.

להלן גרף המניה ל-5 השנים האחרונות

מבחינה טכנית התמונה שלילית מאוד ויעד המחיר הוא 5$ עד סוף 2021

אבל יש נקודת אור אחת חשובה שכן ניתן לזהות קונים רבים ברמת ה-6.5$.

אם בכול זאת מישהו רוצה לקנות, כדי להגדיל את הסיכויים לכך שיש יותר קונים מאשר מוכרים יש להמתין לעלייה מעל לשיא האחרון כלומר מעל 14$. במקרה כזה יעד המחיר צריך להיות 25.5$  שהוא השיא הקודם וחיתוך הפסד צריך להיעשות ב-12$ כדי לשמור על יחס גבוה בין סיכוי לסיכון.

אסטרטגיה טובה יותר היא להמתין לירידה של המחיר עד 6.5$. במחיר זה ממתינים קונים רבים שכן כבר שלוש פעמים ירידת המחיר נעצרה שם. זו גם הנקודה עם היחס הכי גבוה בין סיכוי לסיכון שכן ירידה מתחת למחיר הזה ליותר משבועיים תחייב מכירה בהפסד אבל אם הקונים יחזיקו מעמד והמחיר יעלה אפשר יהיה להמתין עד 25.5$ למכירה.

הגרפים באדיבות FXG

תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ”ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות). הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס “ניתוח טכני”, כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים ומנכ”ל בתטא 1 כ- 17 שנים (רישיון מספר 4786) . אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון,,MBA תטא 1 השקעות וניירות ערך בע”מ, דרך חברון 79 ירושלים. טל’ – 0545-939394