Skip link

7 יתרונות של שוק ההון על השקעה בנדל”ן

Facebook

7 יתרונות של שוק ההון על השקעה בנדל”ן

.
דמיינו שקיבלתם סכום כסף פנוי, ואתם מעוניינים להשקיע, כיף נכון?
ומה לעשות עכשיו? אולי למצוא הזדמנות כמו הדוד שהצליח וקנה דירה בעיירת פיתוח או שדווקא שוק ההון על אפיקיו השונים הוא הכתובת להשקעה נכונה יותר עבור הכסף שלכם?
טל אילון מבית ההשקעות תטא מסבירה את ההבדלים
בין תחומי ההשקעות השונים האלה יש כמה הבדלים, להלן חלק מהם:
1) נזילות: מה יקרה אם תצטרכו את הכסף שלכם לשימוש מידי? חוקי מרפי מלמדים אותנו שמה שיכול לקרות אכן מתרחש, ולא תמיד תוכלו לצפות את ההוצאות ואת התזרים שלכם. כאשר אתם משקיעים בנדל”ן לא תוכלו למשוך את הכסף או את חלקו במקרה ותצטרכו אותו, כיוון שתהליך של מכירת דירה הוא מסורבל וארוך, ומחייב אתכם לבצע פעולה על סך סכום ההשקעה, שלוקחת לעיתים זמן רב. בשוק ההון הנכסים הם נזילים, למעט מניות שאינן סחירות, כלומר אתם יכולים למשוך את ההשקעה שלכם או את חלקה בכל זמן שתרצו.
2) סכום מינימלי: על מנת להיכנס לשוק הנדל”ן תצטרכו סכום של לפחות כמה מאות אלפי שקלים, ולא כולנו מחזיקים בסכומים כאלה. כדי לסחור במניות, באג”חים או בקרנות נאמנות הסכומים הנדרשים קטנים בהרבה, ועל כן ניתן להשקיע רק עם חלק מהשקעתך, או כבר כאשר הסכומים הפנויים שברשותך נמוכים מזה.
3) יכולת פיזור: כאשר הכסף הנדרש להשקעה מסוימת אחת אינו מנצל את כל השקעתך, ניתן ליצור פיזור נכון יותר של הכספים. למשל, תוכל לקנות ב-30% מהתיק שלך מניות על כל מדד שתבחר, בחלק אחר השקעה אחרת לפי בחירתך וכדומה. בנדל”ן, מכיוון שכל השקעה נעשית בסכומים גבוהים, יקשה עליך לבצע פיזור בין ההשקעות שלך בקלות, אלה אם אתה טייקון עם כיסים עמוקים מאוד. יותר מכך, רוב הרוכשים לוקחים משכנתא על מנת להשלים את הרכישה וכך הרגישות לירידת מחיר וכך גם הסיכון גדולים בהרבה.
4) תחזוקה: עוד פעם הלך דוד השמש, יש סתימה או שהדלת חורקת – השוכר מתקשר להטריד אתכם שוב ושוב. ואם הוא עוזב? כמה זמן ייקח עד שתמצאו שוכר שאפשר לסמוך עליו….. החזקת דירה להשכרה בבעלותך יכולה להניב יופי של שכר לחודש, אך יש להתייחס אליה ממש כאל עבודה שנייה. ההשקעה שלך בעצם דורשת תחזוקה מתמדת. גם בשוק ההון ישנם סוחרים שבודקים ומעדכנים יום יום את תיק ההשקעה, אך רבים אחרים פועלים בשיטת “קנה ושכח”, או כמובן מאפשרים למנהל התיקים לדאוג להשקעותיהם.
5) צורך באנשי מקצוע ועלותם: תמיד ובכל תחום מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע. בשוק ההון תוכלו להיעזר ביועץ השקעות או במנהל תיקים, אך כאשר תרצו לטפל בהתקדמות השקעת הנדל”ן שלכם, תגלו שיש לכם צורך לא רק בשירותיו של עורך דין נדל”ן , אלא גם בשמאי ובמתווך, שכל אחד מהם מקבל את חלקו, וגם מדינת ישראל שגובה מסי רכישה נדיבים. לעומת הנדל”ן, עזרה מאנשי מקצוע בשוק ההון היא בחירה, ואשר לעיתים מחירה כלול במחיר החשבון בבנק, בשוק הנדל”ן התוספות מוגדרות כחובה, ועלותם של אנשי המקצוע לרוב תהיה גבוהה יותר
6) מהירות וקלות ביצוע: תהליך רכישת דירה הוא ארוך יותר וקשה יותר לביצוע מאשר קנייה ומכירה של ניירות ערך בשוק ההון. אפשר לבצע עסקאות כאלה דרך הבנק או האינטרנט בקלות ובמהירות, לעומת עסקאות של רכישת נדל”ן, שנוטות להיות מורכבות יותר לביצוע ואיטיות יותר.
7) הערכת הסיכון: נהוג לחשוב ששוק הדירות תמיד עולה, ושהמניות הפכפכות, אך בפועל אין הדבר נכון. לשוק הנדל”ן סיכונים משלו, אשר קשים יותר למדידה מאלה בשוק ההון שניתן לחשבם, סטטיסטית לפחות. יש לזכור כי תמיד ובכל השקעה המשוואה נשמרת – התשואה, כלומר הרווח שווה לסיכון שבפועל לקחנו, וכי אם מדדנו את הסיכון אחרת, כנראה שיש סיכון כלשהו שלא היינו מודעים אליו. אין השקעת קסם, והשקעה בטוחה כנראה תניב גם תשואה נמוכה (זאת כמובן אלא אם מנהלים את הסיכון באופן הדוק, אך זה כבר נושא אחר לגמרי).
לסיכום, הדעה הרווחת היא כי השקעה בנדל”ן היא “לכרישים בלבד”, כי היא השקעה בטוחה ונטולת סיכון וכי יש משמעות לכך שהנכס הוא מוחשי וניתן לראותו. בפועל, ניתן לראות כי שוק ההון מהווה פלטפורמת השקעה נוחה יותר, זמינה יותר ובמקרה של המניות, גם מניבה יותר.
לשאלות, הצוות של תטא זמין כאן בשבילכם בטלפון 02-6251213 או בכל מדיה בה תבחרו.
לקבלת תחזית שבועית על שוק ההון לתיבת הדואר שלכם, השאירו פרטים בצד, או התקשרו למשרד ונשמח לעזור.
בהצלחה לכולם!
תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ”ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע”מ ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס “ניתוח טכני”, כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע”מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל’ – 02-6251213