Skip link

זרמים ותת זרמים במסחר

Facebook

זרמים ותת זרמים במסחר

 

בית השקעות תטא 1 השקעות וניירות ערך בע”מ

 

קיימות שתי גישות בסיסיות לקניית נכסים במטרה להשיג רווח. גישת ההשקעה וגישת המסחר.

כדי לעשות כסף מהשקעתו מנסה המשקיע להעריך את שווי הנכס. ישנן דרכים רבות ושיטות שונות להערכת שווי של נכסים בהם עושים שימוש כלכלנים ואנליסטים.

 

המשקיע סומך על הערכות אלו ומקבל החלטה על סמך רמת המחיר ביחס להערכת השווי. המגמה אינה מעניינת אותו, והוא ינסה לנצל מצבים של בהלה וירידות שערים כדי לרכוש במחיר טוב יותר. בדרך זו, מנסה המשקיע להקדים את השוק. הוא יוצא מנקודת הנחה שהשוק לא מבין או לא יודע את המחיר האמיתי ושבעתיד “ייפול האסימון” והמחיר יגיע לרמתו “הנכונה”.

לעומת זאת, את הסוחר לא מעניין המחיר האמיתי, אם יש כזה. כל עניינו הוא בתנודת המחיר וזיהוי כיוון השוק. במילים אחרות, לאן זורם הכסף, האם כסף נכנס לשוק או יוצא ממנו. הסוחר ישים דגש על מצבי רוח השוררים בשוק כגון אופטימיות ואופוריה או פסימיות ופאניקה כדי לנצל אותם לעשיית רווחים. הסוחר בדרך כלל לא ינסה להקדים את השוק אלא ללכת אחריו ולזרום איתו.

 

לפיכך, המטרה הראשונית העומדת מול עיני הסוחר היא זיהוי מגמה. כאשר נתבונן בגרף מחירים של נכס כלשהו, נבין שבדרך כלל זאת משימה לא פשוטה. כל מגמה מורכבת מאין סוף מגמות קצרות יותר בתוכה והיא עצמה מהווה חלק ממגמה אחרת, ארוכה ממנה.

לכן כאשר על הסוחר לקבוע את המגמה, עליו להגדיר טווחי זמן שלפיהם מתבצע הניתוח. בנוסף, עליו להתחשב בתיקונים אפשריים למגמה זו, שהנם בכיוון הפכי למגמה ובמגמות יותר כלליות וארוכות שהמגמה שלנו מהווה חלק מהם.

 

בשלב הבא יקבע הסוחר את המשקל היחסי של כל מגמה במטרה  לאמוד בצורה אופטימאלית את ההסתברות של תנועת מחיר בכיוון מסוים.

לדוגמה, למגמה רבת שנים ניתן משקל של 10%, למגמה של השנה האחרונה – 20%, של שלשה חודשים אחרונים – 30% ושל שבועיים אחורה – 40%. או לחילופין, לשנה אחרונה ניתן 15%, לשלשה חודשים – 25%, לשבועיים – 40% ולתיקון עתידי אפשרי שיימשך כמה ימים – 20%.

צורת ניתוח ושכלול כזו, יכולה לחסוך מהסוחר כניסות מיותרות לעסקאות שסיכויי ההצלחה שלהן נמוכים ולעודד אותו לעסקאות שסיכוייהן להצליח גבוהים.

 

לצורך המחשה נבחן את הגרף היומי של המעוף:

 

בגרף הנוכחי שרטטנו מגמה רבת שנים, מגמה של השנה האחרונה, של שלשה חודשים ושל שבועיים אחורה. המסתכל על הגרף ברזולוציה גבוהה, יראה שבשבועיים האחרונים המדד נמצא תחת לחץ כבד של מוכרים ושהמגמה קצרת הטווח היא שלילית. אם לעומת זאת נבחן את הגרף בפרספקטיבה כללית וניתן למגמות השונות את משקלם לפי מה שהצענו למעלה (לדוגמה), נראה שהתמונה בסך הכל לא כל כך שלילית. למגמה רבת השנים, שהיא חיובית – ניתן משקל של 10%.

 

למגמה של השנה האחרונה, שחיובית גם כן –  ניתן משקל של 20%. למגמה של שלשה חודשים אחרונים, שכמו קודמותיה חיובית מאוד – ניתן משקל של 30%. מאידך, למגמה של שבועיים, שהיא שלילית ניתן משקל של 40%. לאחר שנשקלל את התוצאות, נקבל תמונה שאינה חד משמעית. ההסתברות ללונג תהיה 60% לעומת הסתברות לשורט של 40%.

 

כדי לקבל החלטות נכונות במסחר ולהימנע כמה שיותר מכניסות שגויות, חייב הסוחר להסתכל מתחת לפני המים במטרה לבחון את כל הזרמים ולא להיסחף אחרי הגל העליון, למרות שהוא יכול להיות מפחיד ביותר.

 

מאמר זה נכתב ע”י ישראל בקרוביץ, מנהל אסטרטגיות המסחר של בית השקעות תטא 1.

 

בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה ל קרנות נאמנות ש”מיטב ניהול קרנות נאמנות (19988) בע”מ מנהלת”. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל, יש להם בהם עניין אישי ועל כן קיים ניגוד עניינים במישרין. התחזית צופה פני עתיד ומבוצעת על פי ניתוח טכני ולא כלכלי. כל אירוע מדיני, כלכלי, פוליטי או אחר יכול לגרום לכך שהתחזית לא תתממש והיא עשויה להיות שגויה גם ללא אירוע כלשהו. התחזית אינה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך התחזית הנ”ל עושה זאת על אחריותו בלבד.