Skip link

תבניות גרפיות ככלי לחיזוי בשוק ההון חלק א

Facebook

תבניות גרפיות ככלי לחיזוי בשוק ההון חלק א

 

כל אחד מאיתנו רוצה להאמין שהוא מיוחד במינו, אך במצבים רבים אנשים חושבים ופועלים באופן דומה. כך למשל, במסחר בשוק ההון אנו דומים מאוד בתהליך קבלת ההחלטות, בתגובתנו לרווח ולהפסד ובטעויות שאנו עושים. תאוותנות, רעבתנות, רצון להרוויח ופחד להפסיד דוחפים אותנו לפעול בצורה מסוימת האופיינית גם לסוחרים רבים אחרים.   כך, למשל, ידוע שסוחרים שונים קונים או מוכרים ניירות ערך או מט”ח באותן רמות מחירים ללא תיאום ביניהם.  כאשר שער המניה עולה עד לרמה מסוימת רבים מהסוחרים ירגישו שמחיר גבוה מדי וירצו לממש את הרווחים. פריצה של רמות ספציפיות תגרום להרבה מאיתנו לקנות נייר ערך או למכור אותו וזהו אחד ההסברים לקיום רמות התמיכה וההתנגדות בשוק.

ההתנהגות המשותפת להרבה אנשים יוצרת בשוק ההון תסריטים שונים שחוזרים על עצמם בהתאם למצבים ספציפיים.  מדובר על תבניות התנהגות של סוחרים שבאות על ידי ביטוי בשינויי שערים ומזוהות בגרפים של ניירות הערך ומט”ח. סוחרים  העוקבים אחר התנועות בשווקים פיננסיים מכירים היטב את התבניות הגרפיות (Chart Patterns) ויודעים לחזות בעזרתם את ההתפתחויות העתידיות בשוק.

ד”ר אלכסנדר אלדר בספרו “Trading for a Living” מציין שתבניות בגרפים על המסכים של המחשבים שלנו הם העקבות שהשאירו “שורים” ו”דובים” הנראים רק לאלה שיודעים לאן להסתכל.  לתבניות גרפיות יש שתי פונקציות עיקריות: להצביע על כיוון פוטנציאלי של התנועה בשוק ולעזור לחזות את גודלה.

חשוב לציין שזיהוי תבניות בגרפים זה לא תמיד עניין פשוט. הבעיה העיקרית היא בסובייקטיביות שלנו – כל אחד רואה את משהו רוצה לראות.  טירונים במסחר, למשל, מרוב ההתלהבות מצליחים לראות תבניות שונות בכל זיגזוג של הגרף, ואת מה שלא רואים הם מדמיינים.  צריך להבין שתבנית טכנית היא כלי חיזוי חזק, אך ניתן להסתמך עליו רק כאשר התבנית התעצבה סופית. ככל שזמן היווצרות של התבנית ארוך יותר, כך אמינותה גבוהה יותר.

מקובל לחלק את התבניות ל-2 קבוצות עיקריות: קבוצת תבניות המשך המגמה וקבוצת תבניות היפוך המגמה. חשוב לציין שישנן תבניות, כגון סוגים מסוימים של משולשים ומלבנים,  שאותן לא ניתן לשייך לקבוצה כלשהי בגלל אופיים הדואלי – הן יכולות להצביע גם על המשך המגמה וגם על היפוכה.

תבניות היפוך המגמה (Reversal Pattern) – מצביעות על היפוך מגמה האפשרי
• ראש וכתפיים  (Head and Shoulders)
• ראש וכתפיים הפוכים  (Reverse Head and Shoulder)
• פסגה כפולה  (Double Top)
• תחתית כפולה  (Double Bottom)
• פסגה משולשת (Triple top)
• תכנית משולשת  (Triple bottom)
• יהלום  (Diamond)

תבניות המשך המגמה (Continuation Pattern) – בדרך כלל מתארות את התיקונים בתוך המגמה.
• משולש  (Triangle)
• דגל (Flag)
• דגלון  (Penant)
• יתד (Wedge)
• מלבן  (Rectangle)

תבניות היפוך המגמה
ראש וכתפיים – תבנית היפוך מגמת העלייה
כידוע, מגמת העלייה מאופיינת בשיאים ושפלים עולים. אם הרצף הזה נשבר ניתן לדבר על כך שהמגמה הקיימת אוזלת בהדרגה. אם השיא החדש לא הצליח לעלות מעל השיא הקודם, ניתן לדבר על תחילת ההיווצרות של תבנית ראש וכתפיים.  ראש וכתפיים היא אחת התבניות  הידועות  והאמינות ביותר. היא נוצרת בסוף מגמה העולה ומצביע על תחילת היפוכה.

ראש זהו שיא הגבוה ביותר כאשר משני הצדדים שלו נמצאים שיאים נמוכים יותר שנקראים כתפיים. קו הצוואר מחבר שפלים אחרי כתף השמאלי והראש. בתבנית האידיאלית כתפיים סימטריים ונמצאים באותה רמה, אך במציאות כתף הימיני יכול להיות גבוה או נמוך יותר, צר או רחב יותר מהכתף השמאלי.  קו הצוואר לא חייב להיות ישר, הוא יכול לעלות או לרדת.  שיפוע שלילי של קו הצוואר מצביע על כוחם הגובר של הדובים.

תבנית נחשבת מושלמת רק לאחר שהמחיר פורץ את קו הצוואר. לעתים קרובות לאחר השבירה מחיר חוזר מעל הקו הזה לתקופה קצרה. קו הצוואר, שהוא בעצם קו התמיכה, לאחר השבירה הופך לקו התנגדות. לאחר התיקון מחיר שוב יורד ומתפתחת מגמת ירידה. כפי שכבר נאמר, ככל שתקופת הבנייה של התבנית ארוכה יותר, כך אמינותה גבוהה יותר.

024

איתות לכניסה לפוזיציה SHORT לפי תבנית ראש וכתפיים:
1) מחיר שבר  את קו הצוואר
2) לאחר התיקון המחיר חזר מתחת לקו ההתנגדות החדש
הסימנים התומכים באיתותי התבנית: מחזור (volume) עולה בשיא הראשון ויורד בשיאים השני והשלישי ושוב עולה בשבירה מטה.  בנוסף, תמיכה מאינדיקטורים טכניים אחרים.
חיזוי מחיר היעד
בדרך כלל התנועה צפויה להיות לפחות בגודל המרחק שבין  השיא של הראש וקו הצוואר. יש להתחיל למדוד את מחיר היעד מרמת השבירה של קו התמיכה (קו הצוואר).

 tavnit2
בגרף: ראש וכתפיים בגרף המעוף. התבנית שנבנתה לפני המפולת של 2008.

תבנית ראש וכתפיים הפוכים – תבנית היפוך מגמת הירידה
להבדיל מתבנית ראש וכתפיים, תבנית ראש וכתפיים הפוכים נוצרת בסוף מגמת הירידה ומצביעה על תחילת היפוכה. בכל שאר הדברים יש להתייחס אליה בדומה לתבנית ראש וכתפיים.

025

נכתב על ידי מרגריטה טל, בית השקעות תטא 1
בית השקעות תטא 1 הינה חברה מנהלת תיקים העוסקת בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) ויש לה זיקה לקרנות נאמנות ש”מיטב ניהול קרנות נאמנות (1998) בע”מ מנהלת”. הכותבים ו/או לקוחותיהם עשויים להחזיק בנכסים הנ”ל ועשוי להיות להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד.