Skip link

מציאת איזון עם השקעות אלטרנטיביות

Facebook

מציאת איזון עם השקעות אלטרנטיביות

תמהיל ההשקעות הלא מסורתי

מכיוון ששוק המניות עולה כבר ממארס 2009, אפיק אחד של השקעות, הידוע בשם השקעות אלטרנטיביות, נמצא בפיגור מאחורי הביצועים חזקים של ה-S&P500. יחד עם זאת, במבט קדימה, כאשר השוק השורי יגיע לסופו, שוב גדל הביקוש להשקעות האלטרנטיביות האלה על ידי משקיעים ברחבי העולם. המשבר הפיננסי של 2008, חיזק גם הוא את החשיבות של גיוון תיק השקעות בהשקעות אלטרנטיביות למשקיעים
מוסדיים כמו גם למשקיעים פרטיים,שעושים שימוש בשירות העברת כספים לחו”ל על מנת שיוכלו להשקיע בצורה פשוטה ויעילה.

מאז המשבר הפיננסי של 2008, משקיעים קמעונאיים מגלים עניין הולך וגובר בהזדמנויות השקעה אלטרנטיביות כרשת ביטחון להגנה מפני הסיכון של תנאי שוק תנודתיים או בתנאי שוק יורד. חששות לגבי ירידה בשוק, הנובעים מחשש להעלאת ריבית על ידי הבנק פדרלי, בנוסף לגלובליזציה של שווקים בינלאומיים שגורמים להם להתנהג באופן דומה, מובילים משקיעים שמבינים להבטיח יותר את שימור הונם. שיעורי הריבית הנוכחיים מוסיפות אתגר גדול למשקיעים המחפשים תשואות ואפילו להשיג את האינפלציה.

נתחיל במהן השקעות אלטרנטיביות? אלו השקעות עם פרופיל תשואה שונה ממניות ואיגרות חוב. המשמעות היא שהן מספקות הזדמנות ייחודית להרוויח תשואות חיוביות בשווקים לא יציבים או בירידה. כאשר משקיעים בקרנות נאמנות אלטרנטיביות, חשוב לבדוק את המתאם האמתי לשוקי המניות והאג”ח. מתאם משמעותן הנטייה של נכס אחד לנוע ביחד עם נכס אחר. ככל שהמתאם לשוקי המניות והאג”ח נמוך יותר, שילוב שלו בתיק השקעות מסורתי יקטין יותר את הסיכון ויאפשר השגת גיוון טוב יותר.

השקענו מאמצים רבים באיתור קרנות אלטרנטיביות טובות. חפשנו קרנות עם מתאם נמוך למדד ה- S&P500 , שיש להן תשואה חיובית סבירה ורקורד של שנתיים לפחות. להלן קרנות הנאמנות האלטרנטיביות הטובות ביותר שמצאנו עבורכם, יצא ששלושת הקרנות המתאימות ביותר לקריטריונים עוסקות באסטרטגיה הנקראת “ניהול חוזים”:

1. LOTAX -LoCorr Market Trend A מחוסר קרנות טובות בחרנו קרן שיש לה היסטוריה של מעט פחות משנתיים


2. QMHIX – AQR Managed Futures Strategy HV I

 

3. RTSRX – State Street/Ramius Mgd Futs Strat A


כיום לא ניתן לרכוש קרנות אלה בישראל אולם התיקון ה-15 לחוק קרנות נאמנות יאפשר קנייה של קרנות נאמנות מחו”ל. נכון להיום, רק מי שיש לו חשבון בחו”ל יכול לרכוש אותם. שינוי החוק יאפשר ככל הנראה למשקיעים בארץ לקנות קרנות בינלאומיות ישירות דרך החשבון שלהם בישראל.

לפני 20 שנים, וכחלק מן המסחר בבורסה, השקעה בהשקעות אלטרנטיביות דרשה סכום מינימום של 5 מיליון $, נעשתה רק בקרנות גידור והייתה מוגבלת למספר מצומצם של שותפים. לכן השקעות כאלו היו זמינים רק למשקיעים מוסדיים עם כיסים עמוקים מאוד. היום, קרנות נאמנות המיועדות למשקיעים פרטיים משתמשות בהדרגה יותר ויותר באסטרטגיות אלטרנטיביות וגם תעודות סל על קרנות גידור זמינות למשקיעים. כאשר ההשקעה המינימלית יכולה להיעשות גם עם 2,500$, גם משקיעים פרטיים יכולים היום לדאוג לפיזור נכון יותר של הפיזור כמו המשקיעים המוסדיים. בשנת 2013, סך השקעות בקרנות נאמנות חלופיות עברו את רמת ה-40 ביליון$ וממשיכות לעלות.

תיק השקעות שמשלב סוגי נכסים מסורתיים ואלטרנטיביים גם יחד, לא רק שמאפשר להקטין את הסיכון להפסד, אלא מייצר פוטנציאל לרווח בזמן שהשקעות אחרות מאבדות ערך. על ידי גיוון ההקצאה של תיק נכסים כך שתכלול קרנות השקעות חלופיות, נוספת שכבת ההגנה על ידי נטרול החשיפה לשינויים חדים בביצועי שוק. השקעה בקרנות כאלו רלוונטי במיוחד עבור משקיעים פרטיים שאחרת לא יהיו מסוגלים להשיג רמה אידיאלית של גיוון בתוך התיק שלהם. כאשר השילוב נעשה במקצועיות, המשקיעים יודעים שהם בכיוון הנכון כדי להבטיח שנכסיהם יישמרו במגוון רחב של תנאי שוק.

מקורות
1. “יועצים פונים לקרנות נאמנות אלטרנטיביות בארה”ב ככל שעולה החשש מעליית ריבית” רויטרס הודו. 18 ביוני 2014. אינטרנט. 5 במאי 2015.

http://in.reuters.com/article/2014/06/18/investing-hedgedmutualfunds-idINL2N0OZ1Y120140618

2. ריכוז קרנות הנאמנות האלטרנטיביות באתר Money.usnews.com

http://money.usnews.com/funds/mutual-funds/rankings/multialternative
כתבה: אלי כהן, מתמחה ממסע ישראל, מפרץ סן פרנסיסקו.
סייע בבחירת הקרנות: ג’ושוע דיוויס, מתמחה מסע, מישיגן
תרגם: בועז אילון, תטא 1 השקעות אלטרנטיביות www.theta1.co.il

תטא 1 הינה חברה פרטית בעלת רישיון ניהול תיקים ושיווק השקעות בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, התשנ”ה-1995, העוסקת בניהול תיקי השקעות, בשיווק השקעות (ולא בייעוץ השקעות) וכן בניהול השקעות של קרנות נאמנות בניהול מיטב דש קרנות נאמנות בע”מ ועל כן יש לה זיקה לקרנות נאמנות אלו. הכותבים ו/או לקוחותיהם מחזיקים בנכסים הנ”ל ויש להם עניין אישי בהן ועל כן קיים חשש לניגוד עניינים במישרין. העבודה נעשתה על בסיס “ניתוח טכני”, כל אירוע מדיני, כלכלי או אחר עלול לגרום לכך שהתחזית לא תתקיים והיא עלולה שלא להתקיים גם ללא אירוע כלשהו. האמור אינו תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות, המתבצעת על פי תשקיף הקרן והדיווחים שבתוקף. כל מי שפועל על סמך הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד. הנני מנהל תיקים בתטא 1 (רישיון מספר 4786). אני מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו, משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים. בועז אילון, תטא 1 השקעות וניירות ערך בע”מ, עמק רפאים 7 ירושלים. טל’ – 02-6251213